ABD Afganistan’ı ‘NATO üyesi olmayan değerli müttefik’ statüsünden çıkarıyor

ABD Lideri Joe Biden, Afganistan’ın “NATO üyesi olmayan kıymetli müttefik” statüsünden çıkarılacağına ait Kongre’ye bildirimde bulundu. Biden kelam konusu kararını, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’ye gönderdiği mektup ile bildirdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Biden mektubunda, “1961 tarihli Dış Yardımlar Kanunun 517. hususu uyarınca, Afganistan’ı NATO üyesi olmayan değerli müttefik statüsünden çıkarma niyetimi sizlere bildiriyorum” tabirini kullandı. Afganistan, ABD’nin 44. Lideri Barack Obama tarafından 2012’de “NATO üyesi olmayan değerli müttefik” olarak tanınmıştı.

ABD’nin bugüne kadar “NATO üyesi olmayan değerli müttefik” olarak tanıdığı 20 ülke bulunuyor. Ülkede birinci sefer 1987’de geçen bir yasa ile devrin ABD Lideri Ronald Reagan tarafından Avustralya, Mısır, İsrail, Japonya ve Güney Kore bu kategoriye alındı.

Körfez bölgesinden ise Bahreyn ve Kuveyt, eski ABD Lideri George W. Bush tarafından bu kategoriye dahil edilmişti. Son olarak ABD Lideri Biden, Katar ve Kolombiya’yı kelam konusu kategoriye almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.