Ahmet Işık Çebi’den açıklamalar: 1959 öncesi şampiyonluklar, TFF, Beşiktaş…

Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi, düzenlediği basın toplantısında gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe’nin 1959 öncesi şampiyonluklarına ait yorum yapan Çebi, siyah beyazlı kulübün transfer ve gelecek planlamasına dair ayrıntılar verdi.

Beşiktaş Kulübü Lideri Ahmet Parıltı Çebi, 29 Mayıs’ta yapılacak olan genel şura öncesinde basın toplantısı düzenledi. Vodafone Park’ta gerçekleşen toplantıda değerlendirmelerde bulunan Çebi, akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türk futbolunda yaşanan problemlerden Beşiktaş’ın gündemine kadar birçok bahse değinen Çebi, TFF başkanlığını düşünmediğini söyledi. Fenerbahçe Lideri Ali Koç ile yaşanan sürtüşme hakkında konuşan Çebi, “Bizim işimizi bize bırakmasını beklerdim” dedi. Beşiktaş’ta gruptan ayrılması gündemde olan isimler hakkında konuşan Çebi, Cenk Tosun’un geri döneceği tezlerine da değindi.

Ahmet Işık Çebi’nin açıklamalarından satır başları:

“1 MİLYAR TL KAYBIMIZ VAR”

“Yayın gelirlerindeki düşüş, pandemi devrinde gerçekleşmeyen stat gelirlerimizde de 500-600 milyon TL’lik bir kaybımız var. Çabucak çabucak toplamda 1 milyar TL kaybımız var. Bu süreç olmasaydı, bugün borcumuz 1 milyar TL daha aşağıda olacaktı. Biz başarmak için çok uğraştık ve birçoğunu da başardık. Takipçi sayısını artırarak fenomen olma uğraşı veren bireylere de topluluğun sahip çıkmamasını rica ediyorum. Enflasyonda taraftarlarımızın ekonomik düşüncesini düşündük ve bu nedenle düşük fiyat siyaseti izledik.”

“KAPIMIZ ÇALINIYOR”

“Gelecekte uçuk kaçık bütçeler olmayacak. Yıldız almak çok kolaydır. Parayı verip sonra konutunuza gidiyorsunuz, sizden sonra gelenler acısını çekiyor. Gayemiz yıldız almak değil, yıldız oluşturmak. 20 kişilik takımın içinde 3-4 adet gençlere örnek olacak, ekibin marka pahasını artıracak değerli isimler olacaktır. Bunlardan birisi golcü olacaktır. Rıdvan dahil birçok altyapı oyuncumuz için kapımız çalınıyor. Başımızdaki sayıları almadığımız sürece kimseyi yollamayız. Ersin’in gerisinden gelen kalecimiz Emre’nin son maçtaki performansı, dediklerimizi yaptığımızın ispatıdır.”

“DAHA SAĞLIKLI KONTRATLARIMIZ VAR”

“Geldiğimiz gün de durum zordu, bugün de sıkıntı. Lakin artık daha sağlıklı kontratlarımız var. Bundan sonra da daha sağlıklı kontratlar yapacağız. Fakat ağır sorun hala duruyor. Bunun durması ve hafifletilmesi ismine spor yasası yapıldı. Gereksinim nedeniyle yapıldı bu yasa. Bu maddeyi yapanları eleştirmek haddimize değil zira bizler bunları hak ettik. 100 yıllık çınarları, koskoca toplulukları egolarımız yüzünden çok büyük borçların içine soktuk. Bu borçlar artık yürütülebilir değil. Esasen biz de bunun için buradayız. Bugün bu kadar sorunlu olmasaydı aslında 2 aday değil, 12 aday olurdu.”

“YAZARLAR LAKİN ADAY OLMAZLAR”

“Bazıları benim uygun yönettiğimi düşünüp aday olmamış olabilirler. Toplumsal medyada sabahtan akşama kadar muharrirler lakin aday olmazlar. Buraya gelmeyenler, diğerlerini lider adayı göstermek için dilekçe veriyorlar. Spor yasası bizi çok zorlayacaktır lakin bu da kulüplerin yeterli yönetilmesini sağlayacaktır. Lakin kimi sorunlar var. Yöneticilerin borç verip alması üzere hususlar biraz daha rahat tutulabilirdi. Geçmişten gelen borçlar konusunda yeni yöneticilerin de sorumluluk almasıyla ilgili birtakım sıkıntılar var. Buraya gelebilecek sağlıklı, düzgün niyetli yüzlerce genç yönetici adayımız var. Onların da önünü kapatmamak lazım.”

“ELEŞTİRECEK BİR ŞEY BULAMAYINCA…”

“Hakem konusuna bir kere daha değinmemiz gerekecek. Hakemlerle ilgili elimizi masaya her vurduğumuzda sorunu çözebilseydiniz, bugün bu bahisler konuşulur muydu? 50 yıldır her kadro her maçın akabinde bunu konuştu. Bir şeyi çözebilmek için sorunun olduğu yere gidip konuşacaksınız, elinizi orada masaya vuracaksınız. Ben vazifemi yaptım. TFF ve MHK Lideri’nin istifasını istemekle sorun çözülmez, sorun hakemlerde demiştim. Oradakiler gitmeli, yerine genç hakemler gelmeli. Eski hakemler artık yıprandı dedik ve sonuç olarak da bir operasyon yapıldı ancak eksik kaldı. Beşiktaş’a ziyan verenler kaldı, başkaları gitti. Ben liste vermedim, tamamının değişmesi gerektiğini söyledim. Önümüzde yeni bir dönem başlıyor. Hakemler yenilenmeli, genç hakemlerin önü açılmalı. Demek ki ben gerekeni yapmışım. Şayet bu bir bildiri olmadıysa, diğer ne yapmalıydım? Bizi eleştirecek bir şey bulamadıkları için hakemler üzerinden gidiyorlar. Bunlarla ilgili her türlü çabayı verdim. Lakin operasyon eksik yapıldığı için hala düzelmiyor. İnşallah yeni gelecek olan TFF İdaresi bunları düzeltir.”

“TFF’NİN BÜTÜN KURUMLARI İSTİFA ETMELİ”

“TFF’nin bütün kurumlarına da buradan sesleniyorum, istifa edin. Tahkim, PFDK dahil hepsi taraflı. Bu bir fırsattır, hakemleri ve konseyleri değiştirelim. Tahkim’in son kararında da bunu gördük. Beşiktaş’ın tekrar edilme talebine evet demesi gereken Tahkim de umarım önümüzdeki haziran ayında yerinde olmaz. Artık daha genç olan herkese baht tanımalıyız. Türk futbolunun kurtuluşu için bütün heyetler değişmeli. Mevcut olanların haziran ayında koltuklarını bırakmalarını bekliyorum.”

TFF BAŞKANLIĞINA ADAYLIK SAVI

“Seçim haziran ortasında ve Beşiktaş seçimi mayıs ayının sonunda. TFF Başkanlığı için bir niyetim olsaydı, Beşiktaş Başkanlığı için dün dilekçemi vermezdim. Sıhhatim el verdiğince burada hizmet etmek istiyorum. Hakem operasyonunu ben yaptırtmadım ancak bunun yapılması gerektiğini anlattım. Yapılan operasyon, benim sözlerimin paralelinde olmuştur. Demek ki Beşiktaş’ıma ziyan verenlerle gerekli biçimde gayret etmişim. Lakin bu operasyon eksik yapıldı. Tamamı yapılmadığı için bu iş yürümedi ve sulandırılmaya başlandı. Bilhassa çiçek verenler ve bu operasyon yanlışsız değil diyenler ve hatta geri dönüşlerinde bir nebze sebebi olanlar, her maçtan sonra mağdurum diyenlerdir. Hem mağdurum diyorsunuz hem de bunu çözmek isteyenlere ‘Yanlış yaptın’ diyorsunuz. Buyurun, bakalım önümüzdeki dönem neler olacak. Temenni ediyorum ki, yeni gelen TFF İdaresi bütün heyetleri ve eski hakemleri gönderirler. Benim kadar Türk futbolundaki bütün ekipleri mağdur etmişlerdir. Bu kadar şikayet edilen hakem topluluğuna düdük verip alana çıkarmak ‘Çok özelsiniz, sizden daha yetenekli genç çocuğumuz yok. Allah sizden razı olsun’ demektir” sözlerini kullandı.

“SERGEN’İN ARDINDA DURMAYA KARARLIYDIM”

“Ne hikmetse bugüne kadar kimse bütçeyi yüzde 10 aşmamış ancak borç 4 milyar TL’yi aşmış. Bugüne kadar denk bütçeler yapılmışsa, bu borç nasıl oldu, öbür kulüplerin borçlarını mı bize ciro ettiler. Kulüp tüzüğüyle spor yasasında birbirine paralel hususlar var. Ben topluluğa her şeyi açıkça anlatırım. Lider Karaveli’nin de, Sergen Yalçın’ın da ardında durmaya kararlıydım. Sergen hocam 2 defa ayrılmak istedi. Daha fazlası kendisine eziyet etmekti, bunu yapmam. Lider hocamız Katar’da kupayı aldı, herkes alkışladı ancak sonrasında yazılmayan kalmadı. Sonra hoca ben dayanamıyorum dedi. Abdullah Avcı da dahil, ben geldiğimden bu yana hoca göndermedim. Valerien Ismael’den çok ümitliyim ve Sportif Yöneticilik sisteminin de ardındayım. Biz yöneticiler olarak birçok işle uğraşırken, Ümraniye’yle de ilgilenemeyiz. Ben oradaki takımın seçimlerine güveniyorum. Ismael hocanın bugüne kadar kaçırdığı U19 maçı yok. Her maç sonrasında çocuklarla ve hocalarla konuşuyor. Gençlere de güvendiğini tabir ediyor. Kendisi gitmek istemediği sürece ardında duracağım. Hocamın gençlerle başaracağını düşünüyorum, başarısız olacağını düşünmüyorum.”

“O SÖZCÜ ALİ KOÇ’A SÖYLEMEDİM”

“Ali Koç’a, aileye ve bütün kulüp liderlerine hürmetim var. Geriden gelen bir arkadaşın ‘Elinizi masaya vurmuyorsunuz’ diyen birisine ‘Şaklaban değilim’ dedim. Rahmi Beyefendi de, Koç Ailesi de çok değerlidir benim için. Ağaçlı yolda 2 çocuğun yaptığını ya provokasyon ya da bir anlık hiddet olarak düşünüyorum. Umarım bir daha yanılgı yapmazlar. Benim de çok heyecanlı olduğum bir Fenerbahçe maçıydı. Ayrıyeten taraftarı bu biçimde galeyana getirmekle ilgili cümleler kurdum. Adaletten bahsediyorsanız bizim ismimizi kullanmayın. Kendi maçlarınızdan örnek verin dedim. Tahminen niyeti o değildir lakin o gün Beşiktaş Lideri’ni sıkıntı durumda bırakmıştır. Türk futbolundaki adaletsizliği her kulüp lideri lisana getirebilir. Ali Koç da bununla ilgili konuşan bir arkadaşımız. Lakin Beşiktaş için biz gerekeni konuşuruz.”

1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLAR

“1959 öncesi şampiyonluklar herkese eşit olarak uygulanıp bir kurala dayanıyorsa, benim için sorun yok. Fakat birinin işine yarıyor, başkasının yaramıyor dersek, o vakit olmaz. Hak ve adalet kelam mevzusuysa neden olmasın lakin laf olsun diye yapılacaksa olmasın. Problemleri çözmek için beşerler gelip vazife alacak. Hasebiyle sağlıklı olan seçilmiş olur. Yabancı hakem konusu, benim yalnızca derbilerde olsun diye kullandığım bir sözdü. Genç Türk hakemlerin önünün açılması lazım. Taraftarlar bunu unutmuyor. 30 sene evvelki maçın imajı buluyor ve hakeme ‘Sen bizi bu maçta doğramıştın’ diyor. Derbilere dışarıdan hakem gelmesi, mevcut olanların yıpranmasını engelleyecekti. Ancak artık hepsi yenilenirse, dışarıdan hakem almaya gerek kalmaz.”

CENK TOSUN TRANSFERİ

“Cenk Tosun’la görüşmeye de devam ediyorum. Lakin fiyat konusunda ortada fark var.”

“EN AŞAĞILIK TAVIRLARIDIR”

“Trabzon’la olmamla ilgili olarak, yazan ve söyleyenlerin en aşağılık halleridir. Ben bu ülkenin bir yerinde doğmak zorundaydım ve Trabzonluyum. Trabzonsporlu değilim, Trabzonlu olmaktan da gurur duyarım. 30 yıllık genel şura üyesiyim. Bunu yazanlara yazıklar olsun. Beşiktaş taraftarının 15-20 milyon olduğunu düşünüyoruz, Beşiktaş’ta bu kadar doğan yok. Ben Beşiktaşlıyım. Trabzonspor’un başarılı olmasını istememi gerektirecek bir durum yok.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.