AKP’li Ziraat Odası Lideri: Tedbir alınmazsa besin krizi büyüyecek

Aydın’da AKP Karacasu İlçe İdare Konseyi Üyesi ve Karacasu Ziraat Odası Lideri İsa Sevinç, tarım dalında üretim maliyetlerinde yaşanan artışların besin krizini büyütebileceği ihtarında bulundu.

Geyre, Palamutçuk, Ataeymir Sulama kooperatifi liderleri ile birlikte açıklama yapan AKP’li Sevinç, “Sulama maliyetlerinin düşürülmemesi ile sulama yapılmaması sonucunda beklenilen randıman olmayacaktır. Randımanın olmaması ile ülkemizdeki besin ıstırabı artacaktır” dedi.

İsa Sevinç, şunları söyledi:

“Karacasu Sulama Kooperatifleri ve Ziraat Odası olarak tarım bölümünde üreticilerimizin eserleri üretmesi konusunda takviye olan sivil toplum kuruluşlarıyız. 2022 yılında yapılan elektrik, akaryakıt, gübre vb. üretim maliyetlerini etkileyen masrafların artışları sebebiyle üreticilerimiz bekledikleri randımanı elde edemeyecekleri telaşına düşmüştür. 2022 yılı döneminde üreticilerimizin eserleri bu artışlarla birlikte bir biçimde eserlerini tarlaya ekmiş bulunmaktadır. Lakin üretim kademesinin en büyük kısmını ve eserlerin randımanının en uygun halde olmasını sağlayan kısmı sulamadır. Sulama maliyetleri elektrik fiyatlarının yaklaşık yüzde 300 formda bir artış kelam konusu olması ile sulama döneminin başlamasıyla üreticilerimiz sulama yapamamakta ve yapmak isteyenler de elektrik maliyetlerinin sulama sularına yansıyacağından ötürü sulama konusunda çekimser kalmaktadır.”

“ÖNLEM ALINMAZSA KRİZ BÜYÜYECEK”

Eserlerden en âlâ randımanı alınmasını sağlayan sulama maliyetlerinin düşürülmemesi ile birlikte sulama yapılamaması sonucunda istenilen ve beklenilen randıman olmayacağını belirten Sevinç, “Verimin olmaması ile ülkemizdeki besin problemi artacaktır. Karacasu Sulama Kooperatifleri ve Ziraat Odası olarak ülkemizde örneğini gördüğümüz hoş bir çalışma vardır. Antalya Büyükşehir Belediyesi sulama suyu için bir finans dayanağı vardır. Güç masraflarının yüzde 80’lere varan bir kısmı Muhittin Böcek başkanlığındaki Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır” diye konuştu.

“TEHDİT YA DA BAŞKALDIRI DEĞİL”

Güç fiyatlarının geçmişe nazaran 3 kat artmasının da sulama yapmayı engellediğine dikkat çeken Sevinç, “Sulama yapmaktan çekiniyoruz. Devletimiz de muhakkak ziraî sulama fiyatlarına müdahale etmelidir. Yoksa dünyada baş gösteren üretimdeki kriz Türkiye’ye de sirayet eder kanısındayız. Bu muhakkak bir tehdit ya da başkaldırı değildir. İçinde bulunduğumuz gerçekleri siz basın mensupları aracılığı ile yetkili kurumlara duyurup onların yardımlarını talep etmekteyiz. Bir de şuna değinmek istiyorum. Her vakit değindiğim bir mevzu var. Yetkililerimiz tahminen bütçe kaideleri uygun değil gerçekleştiremediler. ÇKS’deki mazot dayanakları 2-3 kat daha arttırılmalıdır. Akaryakıt istasyonlarında üretici ile öteki kullanıcıların mazotları ayrılmalıdır” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.