Almanya’da kış öncesi doğal gaz tasası: Kısmazsak risk büyük

Almanya, 2024 yazına kadar Rusya’dan satın aldığı doğal gazdan kurtulmak istiyor. Moskova’yı güç ihracatını silah olarak kullanmakla suçlayan Berlin idaresi, Gazprom’un teknik problemleri münasebet göstererek haziran ortasında Kuzey Akım 1 boru çizgisindeki arzı kısmasının güç krizini tetikleyeceğinden kaygı duyuyor.

YÜZDE 20’LİK KESİNTİ GÜNDEMDE

Avrupa’nın en büyük iktisadı olan Almanya’da bu kış gaz kıtlığı yaşanmaması için gaz kullanımının yüzde 20 oranında azaltılması gündemde.

Federal Ağ Ajansı (BNA) Lideri Klaus Müller, ülkesinin kış mevsiminde güçte felce uğraması halinde, gaz arzını karneyle paylaştırmaktan sorumlu olacak.

Müller, “Hedefimize (yüzde 20 gaz tasarrufu) ulaşamazsak, o vakit kâfi gaza sahip olamama konusunda önemli bir risk var demektir” dedi.

Financial Times’a konuşan Müller, Rusya’dan gelen eksik hacimleri telafi etmek için öbür kaynaklardan yaklaşık 10 gigawatt ekstra gaz tedarikine muhtaçlık duyacaklarını söyledi.

“ÜRETİMİN BİR KISMI ALMANYA’DAN UZAKLAŞABİLİR”

Almanya’nın öbür Avrupa ülkelerinden gaz ithalatına da bel bağlamak zorunda kalacağını anlatan Müller, Rusya’ya bağımlılığı sona erdirmenin uzun vadeli maliyetinin, işletmeler için “çok yüksek gaz fiyatı” biçiminde sonuçlanabileceğini kaydetti.

Aynı yetkili, “Gaz çok kıymetli hale geldiği için üretimin bir kısmı Almanya’dan uzaklaşabilir” diye ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.