Biden açıkladı: ABD’den Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık ek askeri yardım

ABD Lideri Joe Biden, İspanya’nın başşehri Madrid’de gerçekleştirilen ve bugün sona eren NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Toplantısı’nın akabinde açıklamalarda bulundu.

Şubat ayından bu yana Rus işgali altında olan Ukrayna’ya 800 milyon dolar ek askeri yardım açıklayacaklarını duyuran ABD Lideri Biden, birçok NATO üyesinin, İttifakın gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2’sini savunmaya harcama taahhüdünü aşma yolunda olduğunu belirterek bunun Ukrayna’yı desteklemek için global efor olduğunun altını çizdi.

ABD’nin Ukrayna’ya yardım etmeyi sürdüreceğini vurgulayan Biden, “Önümüzdeki birkaç gün içinde, Ukrayna için yeni hava savunma sistemi dahil 800 milyon doların (askeri desteğin) duyurusunu yapmayı planlıyoruz.” dedi.

“UKRAYNA RUSYA’YA AĞIR BİR DARBE İNDİRDİ”

ABD Lideri Biden, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i savaştan evvel “Ukrayna’yı işgal ederse, NATO’nun yalnızca güçlenmekle kalmayıp tıpkı vakitte daha da birleşeceği” istikametinde uyardığını anımsatarak Putin’e dünya çapındaki demokrasilerin ayağa kalkacağını ve saldırganlığına karşı çıkacağını söylediğini de aktardı.

“Bugün tam olarak bunu görüyoruz.” diyen Biden, Ukrayna’nın Rusya’ya ağır bir darbe indirdiğini kaydederek Rusya’nın milletlerarası duruşunu kaybettiğini lisana getirdi. Ukrayna’daki savaşın Rusya’nın zaferi ile sonuçlanmayacağını kaydeden Biden, ” Savaşın nasıl biteceğini bilmiyorum lakin Rusya’nın Ukrayna’yı yenmesiyle bitmeyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Lideri, uzun vakittir tarafsızlık geleneğine sahip Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma talebini “tarihi hareket” olarak niteleyerek İttifakın daha da güçleneceğini kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.