Çin çekildi pazar Türkiye’ye kaldı! İhracat yüzde 82 arttı

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Lideri Mesut Öksüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşan kış aylarında başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde güç krizi beklendiğini belirterek, bu nedenle elektrikli soba talebinde artış yaşandığını söyledi.

Almanya’da ocak-haziran devrinde 600 bin elektrikli ısıtıcı satıldığını lisana getiren Öksüz, satışların, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 35 arttığını, sonraki devirde artışın ivmelenerek devam etmesini beklediklerini anlattı.

Öksüz, Türkiye’de her yıl 5,5-6 milyon elektrikli soba üretildiğini, bunun yarısının ihraç edildiğini kaydederek, en yüksek ihracatın Balkanlar, Rusya, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetleri ile Kuzey Afrika’ya yapıldığının bilgisini verdi.

Avrupa’da her yıl satın alınan 50-60 milyon adet elektrikli sobanın yüzde 80’inin Çin’den tedarik edildiğini aktaran Öksüz, onun dışında Malezya, Güney Kore, Almanya, İtalya ve Türkiye’den karşılandığını söyledi.

“İHRACATTA ROTAYI AVRUPA’YA KIRDIK”

Mesut Öksüz, Rusya’nın doğal gazı kesmesi nedeniyle Avrupa’da kış aylarında yaşanması beklenen güç krizine tahlil olarak elektrikli sobaların öne çıktığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Rusya’nın tetiklediği doğal gaz krizi, Avrupa’yı güç tasarrufuna sevk etti ve şu anda Avrupa’daki zincir marketlerden önemli bir talep alıyoruz. Tedarik zincirindeki kırılmadan ötürü Çin’in kaybettiği pazarları, Türkiye pahalandırıyor. Avrupa’nın birçok ülkesine elektrikli soba ihracatımız arttı.

Almanya’ya ihracatımız ise yılın birinci yarısında 2021’in tıpkı periyoduna nazaran yüzde 82 artarak 20 milyon dolara ulaştı. Bu ülkeye geçen yılın tamamında 30 milyon dolarlık elektrikli ısıtıcı ihraç etmiştik. Yıl sonunda kelam konusu sayının katlanacağı öngörüsündeyiz.”

Öksüz, ihracatta rotayı Avrupa’ya kırdıklarını belirterek, “Nihai tüketiciler internet siteleri üzerinden alıyor. Avrupa’nın elektrikli soba tercih etmesinin nedeni, birincisi kışın doğalgazsız kalma korkusu ikincisi ise elektrikli sobayla makul vakit diliminde ve muhtaçlık olan yerlerde ısıtmayı sağlamak.” dedi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.