Coğrafik işaretli ‘Lapseki şeftalisi’nde yüksek randıman beklentisi

Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafik işaret tescili yapılan “Lapseki şeftalisi”nin pazardaki gücü arttı.

Mevsimdeki duruma nazaran haziran ayı ortasında 3 milyon civarında ağaçtan toplanmaya başlanan mahsul, eylül sonuna kadar hasat ediliyor. Son devirde yetiştirilen eserin yarısından fazlası Almanya, Fransa ve İspanya üzere ülkelere gönderiliyor.

Bu yıl yüzde 25 rekolte artışı beklenen mahsul ilçedeki yaklaşık 35 bin 600 dekar alanda, yılda ortalama 120 bin ton üretim hacmine sahip.

Türkiye İstatistik Kurumu bilgilerine nazaran geçen yıl kentte 123 bin ton üretim yapıldı.

Ülkedeki şeftali üretiminin yüzde 18’inin karşılandığı Çanakkale, yüzde 20,50’lik üretim ile Mersin’den sonra ikinci büyük üretim merkezi pozisyonunda.

Verimli geçen üretim dönemi sayesinde bu yıl bölgeden 150-160 bin ton üretim bekleniyor.

Lapseki Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan, AA muhabirine, şeftali üretim sayıları ile ilgili bilgi verdi.

Lapseki’de şeftali hasadının bu yıl mayıs ayı sonlarında başladığını belirten Kaçan, “Gün geçtikçe çeşitlerimiz piyasaya girdikçe bollaşma devam etmekte. Şu an üreticilerimiz eserlerini hasat etmeye devam ediyor. Bu sene verimli bir yıl. Bu sene geçen yıla bakıldığında yüzde 25’e yakın oranda fazla gözükmekte. Rekoltemiz hayli fazla. Üreticilerimiz talep doğrultusundan eserlerini yetiştiriyorlar. Gün geçtikçe talebimiz de artmakta. Lapseki şeftalimiz de markalaşma sürecinde, coğrafik eser işaretimizi aldık. Eserlerimizin gün geçtikçe iç ve dış piyasada tanınırlığını artırıyoruz.” dedi.

Ali Kaçan, bölgede yetiştirilen eserler ortasında bilhassa şeftalide eseri farklı kılan en değerli ögenin doğal ortam olduğunu anlattı.

Lapseki yöresinde geçiş iklimi olduğuna işaret eden Kaçan, şöyle devam etti:

“İlçenin toprak yapısının farklılıkları ve üreticilerimizin yıllardır bu işi yapmaları, şuurlu olmaları, ilaçlamada, hasatta derim ve uygulama ortasında geçen mühlete dikkat etmeleri, gübrelemelerini, budamalarını çok hoş bir halde yapmaları bu istikamette deneyim kazanmaları, münasebetiyle yetiştirdiğimiz zerzevat ve meyveler şeftali, nektarin, kiraz son yıllarda üretimi artan Trabzon hurması üzere eserlerin farklılığı buradan oraya çıkmaktadır. Bu yıl şeftalide yaklaşık yüzde 25 rekolte artışı bekliyoruz. Görüştüğümüz kimi çiftçi arkadaşlarımız geçen sene 700 kilogram eser aldığı bir yerden 3 tona yakın eser beklemekte. Bunlar alışılmış dekar başına değişen ölçüler. Genel olarak tüm meyvelerde bölgemizde bir rekolte fazlalığı var. Bu üreticimizin maddi olarak karına yansımaktadır.”

Üretici Ahmet Aksoy da Lapseki’de yüksek kaliteli şeftali ürettiklerini söyledi.

İlçedeki çiftçilerin çok şuurlu olduğunu bunun da mahsuldeki kaliteyi artırdığını lisana getiren Aksoy, “Biz çok kaliteli meyve üretiyoruz. İlaçlarımıza ona nazaran yapıyoruz. Kalıntı bırakan ilaçlar kullanmıyoruz. Coğrafik yapımız buna çok etken, bilhassa tat ve şeker oranında. Kirazımız, şeftalimiz birebir. Lezzet bakımından çok tatlı şeftalimiz var.” dedi.

Bu dönem rekolte bakımından çok yüksek beklenti içinde oldukları tabir eden Ahmet Aksoy “Kesinlikle coğrafik işaretin çok büyük katkısı var. Markalaşma çok güzel bir şey. Bizim şu an şeftalimizin bir etiketi var, Lapseki şeftali ismi altında. Yaklaşık 12 çeşit şeftalimiz var. Orta erkenciden temmuzun 15’inden itibaren başlıyoruz, ekim ayına kadar şeftalimiz devam ediyor. Bu sene yüzde 50’ye yakın yüksek bir rekolte beklentisi var. İnşallah bir afet olmazsa bu sene ağaçlarımızda çok şeftali var. Lapseki şeftalisi piyasada daha çok tercih ediliyor, aranan bir şeftali haline geldi. Bizim pazarımız daha da artacak.” şeklinde konuştu.

Aksoy’un eşi Zühre Aksoy da sabah erken saatte başlayan hasadın gün içinde devam ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“İşçilerimiz var. Biz de çocuklarımızla birlikte hepimiz çalışıyoruz. Eşimin her vakit destekçisiyim. Coğrafik işaretin alınması Lapseki şeftalisi için uygun bir reklam oldu. İnşallah daha düzgün yerlere gelecek. Hoş pazarlar bekliyoruz. Topraklarımız, iklimi, havası lezzetini etkileyen sebepler ortasındadır. Lapseki’nin havasından, suyundan, üreticilerimiz bilgili, deneyimli, uygulamalar hoş yapılıyor. İşimizi severek yapıyoruz.”

Üretici Halil Ergün ise ilçelerinin verimli topraklarının eserlerine büyük lezzet kattığını belirtti.

Bunun Lapseki şeftalisinde ve kirazında ağır olarak hissedildiğini kaydeden Ergün, “Tadı çok hoş, rengi kokusu çok hoş. Bu yıl hoş giden bir hava şartı var. Hepimizin rekolte beklentileri birebir. Yüksek bir dönem bekliyoruz.” dedi.

Lapseki üreticilerden Faruk Ahmet Ergin de meyve üreticiliğini baba mesleği olarak sürdürdüklerini söyledi.

Yaklaşık 40 yıldır üreticilik yaptıklarını söz eden Ergin, “Allah rahmet versin dönemimiz çok bereketli geçiyor. Geçtiğimiz yıla istinaden biraz fiyatlar düşük ancak meyve 3 kat daha fazla mesela bu bahçemden geçtiğimiz yıl 2 bin 700 kasa eser aldım bu yıl ise 6-7 bin kasa kadar eser bekliyorum o yüzden geçtiğimiz yıla nazaran daha fazla para kazanacağımızı bekliyorum. İhracat alımları başladı 10 gündür devam ediyor her vakit olduğu üzere kaliteli eser düzgün para. Geçtiğimiz yıl şeftalinin kilosu 8 ila 11 lira ortasıydı bu yıl da tıpkı ancak bu yıl şeftali fazla.” dedi.

Arif Özdemir de şeftalinin kolay yetişmediğini hatırlattı.

Üreticilerin eserlerini döneme en yeterli halde hazırlamak için çalıştığını lisana getiren Özdemir, “Meyve fiyatları geçtiğimiz yılla tıpkı ama eser fazla kimi bahçelerde iki kat fazla birtakım bahçelerde ise üç kat fazla şeftali var çok şükür bu günlerimize yaklaşık 10 gündür de ihracat şeftalimizi alıyor iç piyasada şeftali 8 ila 12 lira ortasında alıcı buluyor temennimiz fiyatların bu türlü devam etmesi Allah rahmet versin.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.