Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİLGEM suya indirme merasimine görüntü bildiri gönderdi

Pakistan MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi Badr, Karaçi Tersanesi’nde merasimle denize indirildi.

Merasime, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanı sıra Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Pakistan Savunma Üretim Bakanı Muhammed Israr Tareen ile öbür yetkililer de iştirak sağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merasime görüntü ileti gönderdi.

AA’nın haberine nazaran; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Pakistan ortasında kökleri derinlere inen tarihi bağlara vurgu yaparak kelam konusu projenin, iki ülke ortasındaki bu bağların son devirdeki en somut örneklerinden olduğunu söyledi.

Projenin iyi olması temennisinde bulunan Erdoğan, “Savunma sanayi alanındaki birikimleri dostlarımızla paylaşma irademizin bir nişanesi olan Pakistan MİLGEM Projesi’ni daha büyük iş birliklerinin de habercisi olarak kabul ediyorum.” tabirlerini kullandı.

“İkisi Pakistan’da, ikisi ülkemizde inşa edilen gemilerin imal kademeleri birer birer tamamlanıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan’ı dünyanın önde gelen coğrafyaları ortasında yer alan Güney Asya’nın en stratejik pozisyona sahip ülkesi olarak nitelendirerek açıklamalarının devamında şunları kaydetti:

“Tarih boyunca bu coğrafya, kadim kültürü ve zenginliği ile dünyanın gözbebeği olmuştur. Pakistan ve Pakistan halkı, milletimiz ve bizim nezdimizde başka bir yere sahiptir. Güvenliğini, istikrarını, refahını kendimizle eş tuttuğumuz Pakistan’ın askeri altyapısının güçlendirilmesi için her türlü katkıyı yapmayı, kardeşlik hukukumuzun bir gereği olarak görüyoruz. Bu anlayışla Pakistan Deniz Kuvvetleri için 4 adet MİLGEM sınıfı korvet inşa etmek için başlattığımız projenin salgın periyoduna karşın belirlenen takvim çerçevesinde, gecikme olmadan yürümesini sağladık. İkisi Pakistan’da, ikisi ülkemizde inşa edilen gemilerin üretim etapları birer birer tamamlanıyor.”

Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında Babur gemisini geçen sene İstanbul’da Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi’nin de katıldığı merasimle denize indirdiklerini anımsatan Erdoğan, bugün de Badr’ın suya indirilmesinin sevincini yaşadıklarını belirtti.

Kaibar gemisi, eylülde suya indirilecek

Projenin bir başka gemisi Kaibar’ın da eylülde İstanbul’da suya indirileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ülkemiz tarafından geliştirilen en çağdaş silah ve sensör sistemleriyle donatılan bu gemilerin hepsinin de üretim süreçleri planlandığı halde yürüyor. Hava savunmadan bunun yanında denizaltı savunmaya kadar her türlü askeri misyon icra edebilecek bu 4 geminin teslimatları 2023 ağustosundan başlayarak 6’şar ay ortayla yapılacak.

Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayi projesi var. Bunları da kademe basamak hayata geçirerek dostluğumuzu perçinleyecek, ortak geleceğimize uzanan yolları sağlamlaştıracağız. Türkiye ve Pakistan olarak istikrarımızı koruyarak birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarak, devletlerimizi güçlendirerek bu yolda birlikte ilerlemeye devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan kelamlarının sonunda projenin hayata geçirilmesinde emeği olanları tebrik ederek Pakistan halkına selamlarını iletti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.