Dünya mirası köyde Süryani festivali

Zeytinli Rock Festivali’nin Balıkesir Burhaniye Kaymakamı tarafından yasaklanmasına tepkiler yükselmişti. Şimdi ise dünyaca ünlü Kayaköy Süryani festivali hazırlanıyor. Dünya medeniyetlerini barındıran ve UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü ilan edilen Kayaköy Asgard kampta düzenlenecek olan festivalde, Süryani mutfağının yanı sıra Süryani şaraplarının tadımı ve atölyede şarap yapımına yer verilecek.

Etnik müzik gruplarının da sahne alacağı festivalde gün içinde sürdürülebilir tarım eğitimi, atık çöplerden geri dönüşüm, doğa yürüyüşü takı, müzik aletleri yapımı çömlek hane etkinliklerine yer verilecek. 19-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan festivale giriş ise ücretsiz olacak.

SÜRYANİ FESTİVALİNİ ODATV’YE ANLATTI

Süryani Festivali’ni düzenleyecek olan Fikret Turan son dönemde yasaklarla gündeme gelen festivallerin neden yasaklanmaması gerektiğini Odatv’ye şu sözlerle anlattı:

“Toplumdaki her bir mozaik ne kadar tanınırsa, Türkiye demokrasisi kültürüne o kadar yaklaşacaktır. En fazla ihtiyacımız olan şey bilmek. Çünkü insanlar bilmedikleri fikirlerden korkuyorlar ve bizim en son ihtiyacımız olan şey korkudur. Birbirimizi tanımalıyız. Ön yargısız sevmeliyiz ki mozaik genişlesin. Genç dostlarımız ekonomik sıkıntılardan dolayı yurt dışlarını gezemiyor. En azından ülkemizde gezdiklerinde bir arada birbirlerini tanıyacakları festivallerde toplanmalılar. Biz bu ücretsiz festivalin yılda iki kere olmasını amaçlıyoruz ve etnik festivali geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Festivale Türkiye’nin her yerinden ayrıca Ankara ve Mardin’den dostlarımız katılacak. Bu kapsamda Vena Süryani şarapları da sponsor oldular. Amacımız Süryani kültüründe öne çıkan en temek figürler, masallar, yemekler ve tabi ki şarapların gün yüzüne çıkması.”Murat Sökdü

Odatv.com

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.