Emre Kongar yazdı: ‘Davutoğlu’nun sakladığı bilgileri topluma açıklama vakti gelmiştir’

Gazetemiz muharriri Emre Kongar, bugünkü “Davutoğlu konuşmalıdır” başlıklı köşe yazısında, AKP’li Cumhurbaşkjanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  “Onlar o makamlara kendi layık oldukları için gelmediler. O makamlara getirildiler” kelamlarıyla yüklendiği Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’na seslendi.

“Davutoğlu’nun, Türkiye’yi bugünkü karanlık günlere taşıyan çok kıymetli olayların yaşandığı ve hayati kararların alındığı değerli bir periyoda ait olan ve hâlâ sakladığı bilgileri topluma açıklama vakti gelmiştir diye düşünüyorum” diyen Kongar, Davutoğlu’nun AKP saflarında olduğu periyotla ilgili olarak yanıtlaması gereken 5 soru olduğunu belirtti. 

Kongar, “Bu soruları benim sorduğum sanılmasın: Tarihin ve toplumun beklediği karşılıklara ait sorulardır bunlar!” tabirlerini kullandı. 

Kongar, o soruları ise şöyle sıraladı:

“1) Kendisi toplumda, bugün artık başarısızlığı memleketler arası toplulukta kabul edilmiş olan Suriye siyasetinin mimarı olarak bilinmektedir.

Bu bahiste sorumluluk Erdoğan’ın mıdır, yoksa ortalarında tam bir ahenk mu vardır? “Ilımlı İslam” modelinin icadındaki rolü nedir?

2) Kendisi bugün de, başbakanlık periyodunda de “Siyasal ahlak yasası” savunucusu olarak tanınmaktadır. Erdoğan’ın Davutoğlu’nun siyasetçilere mal bildiriminde bulunma zaruriliği getirilmesi teklifine sıcak bakmadığı ve aksiliğini, “Böyle giderse vazife alacak vilayet ve ilçe lideri bulamazsınız” kelamlarıyla lisana getirdiği bilinmektedir.

Bu husustaki gerginliğin detayları nedir, Başbakanlıktan ayrılmasında bu çatışmanın rolü var mıdır?

3) 7 Haziran seçimlerinden sonra, hükümet kurma sırası Kılıçdaroğlu’na geldiği sırada, “istikşafi görüşmeler yapıyoruz” diye ayak sürümesinin ardındaki süreç nedir? Kimler ortak hükümeti engellemiştir?

4) AKP’nin oylarında beş ayda bir patlama yaratan, 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri ortasındaki fecî terör olaylarının gerçek sorumluları kimlerdir, kimlerin ihmali vardır?

5) Kendisinden sonraki devirde yolsuzluklar, haksızlıklar, hukuksuzluklar neden ve nasıl artmıştır?”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.