FBI tüm dünyayı uyardı! Deepfake kullanarak iş başvurusu yapılıyor

“ABD’nin ülke içindeki güvenlik ve istihbarat kuruluşu olan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), internet sitesinde dikkat çeken bir ikazda bulundu. FBI tarafından açıklamada İnternet Cürümleri Şikayet Merkezi (IC3) birimine, uzaktan çalışma ve konutta çalışma durumlarına başvurmak için deepfake ya da bir başka ismiyle derin sahtekarlıkların ve çalınan ferdî bilgilerin kullanıldığını bildiren şikayetlerde bir artış olduğunu belirtildi.

Pandemi ile birlikte birçok firma işe alım ve çalışma sürecini çevirm içi yürütüyor. Bilhassa teknoloji firmaları, uzaktan çalışmaya müsaade veriyor. Birebir formda iş görüşmelerini de çevirim içi yürütüyor. Dolandırıcıların amacında de bu şirketler yer alıyor.

FBI’nin bildirdiğine nazaran çoklukla uzaktan çalışma yahut meskenden çalışma durumları, bilgi teknolojisi ve bilgisayar programlama, bilgi tabanı ve yazılımla ilgili işleri içeriyor. Dolandırıcılar bu alanlardaki açık konumlara müracaat yapıyor. İşe kabul edildikten sonra ise daha fazla kişinin şahsî bilgilerine, finansal bilgilere, kurumsal işletmelerin veritabanlarına ve/veya özel bilgilere erişebiliyor.

FBI bunun nasıl mümkün olduğunu ise şu sözlerle açıkladı:

“Şikayetlerde, potansiyel müracaat sahiplerinin çevrimiçi görüşmeleri sırasında ses sahtekarlığının yahut potansiyel olarak derin seslerin kullanıldığını bildirildi. Bu görüşmelerde, kamerada görüşülen kişinin hareketleri ve dudak hareketleri, konuşan kişinin sesiyle tam olarak koordineli değildir. Bazen öksürme, hapşırma üzere hareketler yahut öbür işitsel aksiyonlar görsel olarak sunulanlarla uyumlu olmayabiliyor”

Kullanılan metot her ne kadar kusursuz olmasa da dolandırılan şirket sayısı hayli fazla. Düzmece çalışan gerekli bilgileri elde ettikten sonra kayıplara karışıyor. Hatalıyı bulmak ise kolay olmuyor. 

Geçen yıl Mart ayında FBI, birden fazla siber hatalarda önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde deepfake kullanımının artmasını öngördüklerini söylemişti.

Deepfake, daha evvel eski ABD Lideri Barack Obama’nın yüzü kullanılarak hazırlanan bir görüntü ile tüm dünyada bilinir hale geldi. 

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.