Filipinler’de yayılan ham petrol çevreyi ve halk sağlığını tehdit ediyor

Filipinler açıklarında 28 Şubat’ta batan tankerden denize yayılan ham petrol, ülkenin sahillerine kademeli ulaşarak çevre kirliliğine yol açtı. Yerel halkın sağlığını da tehdit eden petrol kirliliği, Sahil Güvenlik ve gönüllülerden oluşan ekiplerce temizlenmeye çalışılıyor.

Filipinler’in Oriental Mindoro bölgesi açıklarında ham petrol taşıyan MT Princess Empress tankeri, henüz belirlenemeyen bir sebepten 28 Şubat’ta batmış, taşıdığı ham petrol denize yayılmış ve Filipinler Sahil Güvenliği 20 kişilik mürettebatı kurtarmıştı. Sahil Güvenlik yetkilileri, kaza sonrasında denizde yayılan ham petrolün kademeli olarak bölgedeki sahillere ulaşmaya başladığını tespit ederek ham petrolün, geçen haftadan itibaren ekipler ve gönüller tarafından temizlenmeye çalışıldığını açıkladı.

YEREL HALKTA HASTALIKLAR GÖZLEMLENDİYetkililer, sahillere gittikçe yayılan ham petrolün hem çevreyi kirlettiğini hem de yerel halkın sağlığını tehdit ettiğini ifade etti. Yerel basın bölge sakinlerinde kirliliğe bağlı kramp, kusma ve baş dönmesi yaşandığını duyurdu. Filipinli yetkililer eyaletteki etkilenen bölgeler için ‘afet durumu’ ilan etti ve sızıntı temizlenene kadar balık avlama yasağı getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir