Foreign Policy: Dünya, nükleer silahlarla ilgili gerçekleri unutuyor

Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan savaş, nükleer silahların kullanılma ihtimalini yine gündeme getirdi.

ABD merkezli Foreign Policy mecmuası, “Nükleer silah kullanmak hâlâ tabu mu?” başlıklı tahlilinde mevzuyu inceledi.

Analizde, “dünyanın nükleer silahlarla ilgili gerçekleri unutmaya başladığı” biçiminde ihtara yer verildi.

“Dünya, çaresizlikten nükleer silah kullanımına yaklaşıyor”

Bugün, 30 yıldan fazla bir müddet sonra, nükleer bombalar tekrar konuşulmaya başladığı belirtilerek, “ABD ve Rusya ortasındaki nükleer savaş korkusu intikamla geri döndü. Rusya’nın Ukrayna’yı vahşice işgali ve Rus yetkililerin tasa verici nükleer tehditleri sonucunda dünya, çaresizlikten nükleer silah kullanımına daha da yaklaşıyor.” denildi.

Rusya-Ukrayna savaşının, nükleer silahlarla ilgili birtakım gerçeklerin sert bir hatırlatıcısı olarak hizmet ettiği söz edilen yazıda, “Nükleer caydırıcılığın sağladığı muhafazanın hudutları var. Bir krizde, caydırıcılık zedelenebilir.” tespitine yer verildi.

Hiroşima ve Nagazaki hatırlatması

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki birinci yıllarda, birçok Amerikalı askeri ve siyasi önderin ve halkın birçoklarının, nükleer silahların tekrar kullanılacağıyla ilgili beklentisi olduğu ya da bu silahların kullanılmasından kaygı duyduğu kaydedildi.

Hiroşima ve Nagazaki hatırlatması yapılarak, bu iki kentin, atom bombalarının dehşetini herkes için görünür kıldığına dikkat çekilerek, şunlar aktarıldı:

“Amerikan toplumuna nüfuz etti”

“Nükleer savaşın her an gerçekleşebileceği fikri Amerikan toplumuna nüfuz etti. Nükleer tabu, hem stratejik çıkarların hem de ahlaki dertlerin sonucu olarak ortaya çıktı. Bugün, silah denetim mutabakatlarının birden fazla paramparça edildi ve nükleer silahlı devletler bir kere daha maliyetli silahlanma yarışlarına girdi.

“Putin, Ukrayna’da nükleer silah kullanır mı” sorusu

Kısıtlama yerine nükleer aşırılık devrindeyiz. Bütün bunlar, bizi herkesin başındaki büyük soruya getiriyor: Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna’daki savaşta nükleer silah kullanır mı? Kesinlikle dünyanın, bilhassa de ABD’nin en azından bunu yapabileceğini düşünmesini istiyor.

“Rus yetkililer, yıkıcı sonuçlar doğuracağının farkında”

Şimdiye kadar, bu tehditlerin gerçek kullanımdan çok NATO’yu caydırmakla ilgili olması olası. Görünüşe nazaran Rusya, nükleer kuvvetlerinin alarm düzeylerini artırmadı, bunun yerine fırlatma buyruğu iletebilecek bir irtibat sistemini aktifleştirdi.

Rus yetkililer, nükleer silahların rastgele bir kullanımının, yaygın kınama ve global aşağılama dahil olmak üzere Rusya ve Putin’in kendisi için yıkıcı sonuçlar doğuracağının muhakkak farkında.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.