Girişimci öğrenciler hava kirliliğine çözüm üretti

Girişimci öğrencilerin yaptığı çalışmayı Pazarlama ve Perakende Alanı Öğretmeni Miray Can şöyle anlattı:

GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENDİLER
“Pazarlama ve Perakende Alanı öğrencilerinden oluşan 10 kişilik ekip ‘Rebirth’ ismini verdikleri kendi şirketini kurdu. Öğrenciler, bu ürünü tasarlarken bir şirketin nasıl kurulduğunu, nasıl yönetildiğini ve girişimciliği tam anlamıyla öğrendiler.

KİRLİLİK ORANINA GÖRE HAVAYI TEMİZLEYECEK
Süreç, bir öğrencimin ‘Hocam açık havayı neden temizleyemiyoruz?’ demesiyle başladı. Bir girişimin ortaya çıkmasındaki ilk unsur olan problemi görerek harekete geçtik. Proje üzerinde yaklaşık 6 aydır çalışıyoruz. ‘Temiz Hava İstasyonu’ 15-20 metrekarelik bir açık alanı temizleyebiliyor. İlerde daha büyük sistemler kurabilirsek ürün daha geniş alanları da temizleyebilir. Hatta organize sanayi bölgelerinde yer alan sokak başlarına ve sonlarına yerleştirilirse o alanlar için de fayda sağlayabilir. Ama biz şu anda prototip olarak üreteceğimiz için insanların günlük yaşamda vakit geçirdiği otobüs durakları ve pazar yerleri gibi küçük sosyal alanları hedefledik. Havadaki kirlilik oranı yükseldikçe cihaz otomatik olarak temizlemeye başlayacak. Her şey planladığımız şekilde ilerlerse seri üretime geçmeyi düşünüyoruz.

HALKA HİZMET ETMESİ İÇİN YAPIYORUZ
Ürünün en önemli farkı açık alanda kullanılabiliyor olup halka hizmet edecek olması. Bu şekilde açık alanda kullanılabilen bir hava temizleme ürününe denk gelmedik. Ama asıl farkımız belediyelerle çalışacağımız için ürünü halk için yapıyor olmamız. Bir de ürünün üst kısmına bir ekran yerleştireceğiz. Bu ekranda hava kirliliğini gösteren göstergeler yer alacak, göstergeler yer almadığı zaman o ekrana reklam alınabilecek. Böylelikle belediyelerin ürün maliyetleri düşecek. Yani bizden bu ürünü aldıklarında birden fazla amaç için kullanabilecekler.”

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞIYOR
Lise öğrencilerinin kurduğu ‘Rebirth’ şirketinin Üretim Müdürü Mevlüt Efe Baran ‘Temiz Hava İstasyonu’nun çalışma şekli hakkında şu bilgileri verdi: “Ürün alt tarafında kirli havayı vakumlayarak filtrelerin içerisine gönderiyor. Filtreler kirli havayı temizledikten sonra üst yüzeyden temiz hava çıkışı gerçekleşiyor. Bu durumda da kirli hava temizlenmiş oluyor. Cihazın çalışması için güneş enerjisinden yararlanıyoruz. Elektrik tüketimi yok. Filtre de geri dönüştürülebilir bir malzemeden yapıldı. O da doğaya zarar vermeyecek.”

GERÇEK BİR GİRİŞİMCİ GİBİ SÜRECİ YÖNETTİLER
Sürecin, öğrenciler tarafından küçük bir fikirle başladığını söyleyen Okul Müdürü Selime Özkan, bu proje sayesinde bir fikir ile girişimci olunabileceğini gösterdik diyerek, “Çocuklar ürünleri için ihtiyaç duydukları teknik malzemelerin siparişini verip sanayiye götürdüler. Yapım aşamasına yön verdiler. Ürünün her aşamasında bir iş insanı ve gerçek bir girişimci gibi süreci yönettiler. Bir ticaret lisesi olarak girişimci bir şirket oluşturmak hepimizi mutlu etti” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.