Global piyasaların göze BoE’nin faiz kararında

Yurt içinde, dün Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,39 kıymet kazanarak 2.684,46 puanla tüm vakitlerin en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Yatırımcıların bugün İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararını takip edeceğini belirten analistler, data gündeminde ise yurt içinde gerçek efektif döviz kuru ile haftalık para ve banka istatistiklerinin, yurt dışında ABD’de dış ticaret istikrarı ve haftalık işsizlik müracaatlarının öne çıktığını söyledi.

ABD’nin ISM verisi beklentilerin üzerinde gelde

Açıklanan bilgilere nazaran, ABD’de Tedarik İdare Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi, temmuzda 56,7 ile 3 ayın en yüksek düzeyine çıkarak hizmet bölümünde büyümeye işaret etti. Ülkede fabrika siparişleri de haziranda yüzde 2 ile beklentilerin üzerinde artarak yüksek faiz ortamında imalat kesiminin gücünü koruduğunu gösterdi.

New York borsasında alıcılı seyir

Bu gelişmelerle dün New York borsasında alıcılı bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 1,29 yükselirken, S&P 500 endeksi yüzde 1,56 artışla 2 ayın, Nasdaq endeksi yüzde 2,59 paha çıkarıyla 3 ayın en yüksek düzeyinden kapandı. Dolar endeksi dünkü yatay seyrine bugün de devam ederek 106,4 düzeyinde bulunuyor. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ise dün yüzde 2,84’ü test etmesinin akabinde düşüşe geçerek yüzde 2,72’de dengelendi.

İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı bekleniyor

Avrupa tarafında, Rusya-Ukrayna savaşı ve güç fiyatlarına ait haber akışı gündemin odağındaki yerini korurken, gözler bugün İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı ve sonrasında BoE Lideri Andrew Bailey’in yapacağı değerlendirmelere çevrildi. Yükselen enflasyon karşısında aralık ayından bu yana her toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına giden bankanın, bu ay 50 baz puanlık artış gerçekleştirmesi bekleniyor. Kelam konusu beklentinin gerçekleşmesi durumunda banka, 1995’ten bu yana en yüksek ölçülü faiz artırımına başvurmuş olacak.

Euro PMI verisi yükseldi

Dün açıklanan datalara nazaran Euro Bölgesi’nde hizmet bölümü PMI temmuzda evvelki aya nazaran 0,6 puan artarak 51,2 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Pozitif bilgi ve teknoloji paylarına gelen alımlarla yükselen Avrupa borsalarında, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,03, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,97 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,49 kıymet kazandı.

Euro/dolar paritesi 1,0170 düzeyinde yatay hareket ederken, BoE’nin faiz kararı öncesi sterlin/dolar paritesi 1,2155’te dengelendi.

Çin ordusu Tayvan adası etrafında askeri tatbikata başladı

Asya genelinde, Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin akabinde Çin ordusu bugün Tayvan adası etrafında askeri tatbikata başladı. Gerçek atışların da yapıldığı tatbikat, 7 Ağustos’a kadar sürecek. Bahse ait gelişmeler bir süre daha gündemde kalacak olsa da hisse piyasalarının yeni güne müspet başlaması dikkati çekiyor.

Söz konusu yükselişte, Alibaba’nın bugün açıklanacak finansal sonuçları öncesi teknoloji paylarına gelen alımlar tesirli olurken, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,6 artışla seyrediyor.

Dolar/TL 17,9460

Dolar/TL, dün evvelki kapanış düzeyine nazaran yüzde 0,02’lik sonlu düşüşle 17,9418’den kapanmasının akabinde, bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,9460’tan süreç görüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.