İsrail’in ataklarında yaralanan Gazzeli çocuklar tedavi altında

İsrail, abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ni üç gün boyunca bombaladı.

Saldırılarda hayatını kaybedenler ve yaralananlar oldu.

Yaralanan çocuklardan ikisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Makasıd Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Başından yaralanan çocuklar yoğun bakımda

Gazze’deki hücumun son kurbanı 10 yaşındaki kız çocuğu Leyan eş-Şair, tedavi için getirildiği tıpkı hastanede ömrünü yitirdi.

Hastanede, çatışmadaki şarapneller nedeniyle başından yaralanan iki çocuk daha ağır bakımda tedavi görüyor.

Ameliyat oldular: Durumları stabil

Makasıd Hastanesi Tıbbi Yöneticisi Dr. İbrahim Zeval, şu ana kadar ağır yaralı durumdaki üç çocuğun mekanik solumun ünitesi durumunda hastaneye ulaştığını ve tedavi altına alındığını aktardı.

Bu sabah vefat eden 10 yaşındaki Leyan eş-Şair’in hastaneye “neredeyse mevt döşeğinde” geldiğini tabir eden Zeval, öteki gelen iki çocuğun da başına isabet eden şarapnellerle yaralandığını, ameliyat edildiklerini ve ağır bakımda durumlarının stabil olduğunu belirtti.

“Çocukların bu türlü ölmesine son verilmeli”

Zeval, Gazze’de tekrar başına şarapnel isabet eden 18 yaşında bir erkeğin hastaneye gelmesini beklediğini aktararak, şunları söyledi:

“Bir tabip olarak tabi ki fidan yıllarındaki ailelerin yanında keyifli biçimde yaşayan 8-9 yaşında çocukları gördüğünüz vakit bir anda ömürle vefat ortasında bir şok tesiri yapıyor.

Çocukları gördüğümüz vakit bizi çok etkiliyor. Ailelerinden de yaralı olanlar var. İnsan hayatı en kıymetli şey. Dünyaya dediğimiz, bu kadar vefat kâfi. Çocukların bu türlü ölmesine son verilmeli.”

İsrail’in Gazze’ye saldırısı

AA’nın haberine nazaran, İsrail askerleri 1 Ağustos’ta işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Cenin kentinde İslami Cihad yöneticisi Bessam es-Saadi’yi gözaltına almıştı.

İsrail, bu adımın akabinde İslami Cihad’ın atak hazırlığında olduğu savıyla abluka altındaki Gazze Şeridi etrafında bulunan sivil yerleşimleri ulaşıma kapatmıştı.

48 can kaybı, 300’den fazla yaralı

Güneydeki birliklerini destek eden İsrail ordusu, 5 Ağustos Cuma günü Gazze Şeridi’nde İslami Cihad’a ilişkin olduğunu argüman ettiği birtakım noktalara taarruzlar başlatmıştı.

Üç gün süren akınlarda Gazze’de ortalarında bayan ve çocukların da yer aldığı 48 Filistinli hayatını kaybetmiş, 300’den fazla Filistinli yaralanmıştı.

Gazze’den İsrail istikametine yüzlerce roket atılmış fakat İsrail’de rastgele bir can kaybı yaşanmamıştı.

Taraflar ortasında Mısır’ın orta buluculuğunda 7 Ağustos Pazar akşamı ateşkes sağlanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.