Japonya başbakanı Kişida’dan suikast açıklaması: Şinzo Abe’nin vefatından polis sorumlu

Kişida, 8 Temmuz’da seçim kampanyasında açık hava etkinliğinde konuşma yapan Abe’nin suikast sonucu öldürülmesinde güvenlik tedbirlerinin yetersiz olduğunu bildirdi. Nara kenti Polis Müdürü Tomoaki Onizuka’da, Abe’nin korunmasında ve alınması gereken güvenlik tedbirlerinde meseleler olduğunun inkâr edilemeyeceğini söylemişti.

Abe, 8 Temmuz’da ülkenin Nara kentinde Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına dayanak için açık hava etkinliğinde yaptığı konuşma sırasında göğsünden vurulmuştu. Atağın akabinde ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Abe’nin öldüğü duyurulmuştu.

JAPONYA, EN DÜŞÜK SİLAHLI HATA ORANINA SAHİP ÜLKE

2014’te silahlı akınlarda yalnızca 6 kişinin hayatını kaybettiği Japonya, dünyada en düşük silah ilişkili cürüm oranına sahip ülkelerin başında geliyor.

Japonya’da silah alabilmek için yazılı imtihanların yanı sıra atış testlerinden de yüksek muvaffakiyetle geçilmesi gerekiyor.

Ruhsatlı silah alımının zorlaştırıldığı ülkede, sıhhat raporu ve uyuşturucu testlerine ilaveten rastgele bir cürüm ya da aşırılık eğilimi ihtimaline rağmen da ayrıntılı sabıka kaydı isteniyor.
Ülkede tabancalar direkt yasaklanırken, yalnızca av tüfeği ve havalı tüfeklere müsaade veriliyor.

Ayrıca silah ve mühimmatın nerede saklandığının polise bildirilmesi zarurî tutulurken, polis, yılda bir kere silahları denetliyor. Silah ruhsat mühletinin 3 yıl ile kısıtlandığı ülkede mühlet bitiminde tıpkı prosedürlerin tekrar tamamlanması isteniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.