Maden, zehir solduracak

Maden, zehir solduracak

Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ

Muğla’nın Milas ilçesi Tuzabat Köyü’nde Demireller Madencilik A.Ş’nin boksit madeni çıkarmak amacıyla ruhsat alması, Tuzabat halkının tepkisine neden oldu. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ruhsat sahası için Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir kararı verdi.

Köy halkından kiraz yetiştiricisi Yaşariye Özkaya, “Bırakın bizi, biz kendi doğamızla baş başa kalalım. Bırakın bizi, biz insan gibi yaşayalım, zehir solumayalım” diyerek change.org’ta imza kampanyası başlattı. Özkaya, şunları söyledi: “Çam ormanlarımız yok olmasın. Kiraz bahçelerimizin çiçekleri solmasın. Çocuklarımın sağlığı için yaptığım organik sebze, meyvem elimden alınmasın. Dağlarımızda bırakın kurtlar, domuzlar, yılanlar, karakulaklar, akrepler, karıncalar, kuşlar, arılar; ovasında kirazlar, zeytinler, elmalar, cevizler yaşasın.”

Köy Muhtarı Mehmet Uğur Uygun ise, köylülerin verimli tarım arazilerinin zarar göreceğini dile getirerek köy sınırları içinde maden işletmeciliğine karşı olduklarını belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir