Moody’s Rusya’yı ‘iflas etmiş ülke’ ilan etti, Kremlin yansılı

Rusya’nın borç ödemesi yapması engellenirken memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ülkenin temerrüde düştüğünü bildirdi. Kremlin ise duruma reaksiyon gösterdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Moskova’nın tüm itirazlarına karşın tahvil sahiplerinin 100 milyon dolarlık faiz ödemesini alamaması nedeniyle Rusya’nın dış borcunun temerrüde düştüğünü açıkladı.

Bu nedenle Moody’s tarafından yapılan değerlendirmede Rusya’nın “iflas etmiş ülke” olarak tanımlandığı bildirildi.

‘GELECEKTE DAHA FAZLA TEMERRÜT OLMASI MUHTEMEL’

Moody’s pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, “Kaçırılan kupon ödemesi temerrüt teşkil ediyor” dedi. Pazar günü yapması gereken son tahvil ödemelerini engellemeler nedeniyle yapamayan Rusya 1918’den bu yana birinci kere temerrüde düşmüş oldu.

Moody’s analistleri, Rusya’nın daha fazla dış borcunun temerrüde düşebileceğini belirtirken yaptıkları açıklamada “Gelecekteki kupon ödemelerinde daha fazla temerrüt olması muhtemel” sözlerine yer verildi.

KREMLİN TEPKİLİ

Diğer yandan kedi derecelendirme kuruluşunun açıklamalarına karşın Kremlin savları reddetmeye devam etti. Kremlin ödemeleri gerçekleştirse de ABD’nin milletlerarası ödeme sistemlerine koyduğu mani yüzünden ödemeler tahvil sahiplerine ulaşamamamıştı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere bahis ile ilgili verdiği demeçte, “Fonların alıcılara aktarılmamış olması bizim problemimiz değil” tabirlerini kullanarak duruma reaksiyon göstermişti.

Kurumun açıklamasının akabinde Moody’s kararı ile ilgili de konuşan Peskov, kredi derecelendirme kuruluşlarının Rusya’dan çekildiğini hatırlatarak “Bu, Moody’s’in derecelendirme sürecini yine başlattığı manasına mı geliyor? Kurum kesinlikle kendini açıklamalı” dedi.

YENİDEN BORÇLANMAK YILLAR ALABİLİR

Uzmanlar Rusya’nın temerrüde düştüğü ilan edildikten sonra tekrar milletlerarası borçlanmaya başlamasının yıllar alabileceği görüşünde. Ayrıyeten temerrüt ülkenin memleketler arası alanda yaşadığı finansal alandan dışlanma açısından önemli ehemmiyete sahip.

Ülkenin eurobondları mart ayının başından bu yana problemli düzeylerde süreç görüyor. Ayrıyeten Rusya Merkez Bankası’nın döviz rezervleri donmuş durumda ve en büyük bankalar global finansal sistemden kopuk.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.