Osman Kavala AİHM kararını kıymetlendirdi

AİHM, Osman Kavala davasında Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46’ncı hususunun birinci fıkrasını ihlal ettiğine hükmetti. Karara ait bir açıklama yapan Osman Kavala, “Bu karar, mevcut kanunların siyasi saiklerle keyfi bir biçimde kullanıldığını açıkça ortaya koymuştur” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dün, tutuklu bulunan Osman Kavala ile ilgili bir karar aldı. AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mukavelesi’nin 46’ncı unsurunun birinci fıkrasını ihlal ettiğine hükmetti.

Türkiye’nin ihlal ettiği belirtilen husus, taraf ülkelerin taraf oldukları davada AİHM’in verdiği mutlaklaşmış kararlara uymayı taahhüt etmesini öngörüyor. Bu karar ile birlikte Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının da önü açılmış oldu.

Mahkeme, Türkiye hakkında ihlal prosedürü başlatılması için kararını Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi’ne gönderecek. Komite, birinci toplantısıyla birlikte ihlale karşı nasıl bir siyasi karar alınması gerektiğini görüşmeye başlayacak.

Öte yandan mahkeme, Kavala’ya 7.500 euro mahkeme masrafının ödenmesine de 16’ya karşı 1 oyla karar verdi.

“YARGI ÜZERİNDEKİ SİYASİ TESİRLERİN DEVAM ETTİĞİNİ HÜLME BAĞLADI”

AİHM kararına ait avukatı aracılığıyla yazılı bir açıklama yapan Kavala şunları kaydetti:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 10 Aralık 2019’da aldığı kararda tutuklanmamın somut kanıtlara dayanmadığını ve siyasi maksatlarla tutuklandığımı karara bağlamıştı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, dün açıklanan kararında hukuksuz uygulamaların ve yargı süreci üzerindeki siyasi tesirlerin hâlâ devam ettiğini karara bağladı.

Bu karar, mevcut kanunların siyasi saiklerle keyfi bir biçimde kullanıldığını açıkça ortaya koymuştur.

Bu kararın tüm baskılara karşın temel hukuk unsurlarına nazaran davranmakta ısrar eden yargı mensuplarına güç vereceğine inanıyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.