Papa Francis, Kanada’ya gitti

Kanada’da Katolik Kilisesi’ne bağlı yatılı okullar, geçmiş yıllarda çocuklara yönelik muameleyle gündeme geldi.

Kiliselerde istismar edilen yerliler, dünya gündemini uzun müddet meşgul etti.

Kanada’ya dikkat çeken ziyaret

Katolik dünyasının manevî başkanı ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, olay üzerine Kanada’yı ziyaret etmeye karar verdi.

Papa, 6 gün sürecek ziyaretinin birinci durağı olan Edmonton kentine ulaştı.

ITA Hava Yolları’na ilişkin uçakla Kanada’ya giden Papa, havaalanında Başbakan Justin Trudeau ve Genel Vali Mary Simon’ın yanı sıra başka kilise ve yerlilerin temsilcileri tarafından karşılandı.

Papa’nın ziyaret yorumu: Tövbe haccı

Ziyaretini; Roma Katolik Kilisesi’nin Kanada’daki yatılı kilise okullarında yerli çocuklara uygulanan makûs muamele için uzlaşmayı amaçlayan “tövbe haccı” olarak tanımlayan Papa, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise şu görüşleri lisana getirdi:

“Kanada’nın bedelli kardeşleri, Yerli halklarla tanışmak için ortanıza geliyorum. Umarım, Allah’ın lütfuyla, tövbe haccım, halihazırda yapılmış olan uzlaşma seyahatine katkıda bulunabilir. Lütfen bana dua ile eşlik edin.”

Papa’nın Kanada programı

Daha sonra seyahatinin Alberta kısmında kalacağı St. Joseph Ruhban Okulu’na geçen Papa Francis, 25 Temmuz’da Kanada’da kamuoyuna birinci açıklamasını yapacağı yer olan Edmonton’un güneyindeki Maskwacis topluluğunda bulunan eski Ermineskin Yatılı Kilise Okulu’nu ziyaret edecek.

Francis’in burada yerli halktan maruz kaldıkları suiistimaller için özür dilemesi ve iştirakçilerle birlikte ayin yapması bekleniyor.

Aynı gün Edmonton’daki bir kilisenin cemaatiyle buluşacak olan Papa, 26 Temmuz’da kentin futbol stadyumunda büyük bir açık hava ayinini yönetecek.

Papa Francis, 27 Temmuz’da Quebec City’ye gidecek ve burada Başbakan Justin Trudeau ve Genel Vali Mary Simon ile görüşecek ve akabinde halka hitap edecek.

Yerli halk ile buluşacak

Papa, 28 Temmuz’da Notre Dame Katedrali’nde piskoposlar, rahipler ve pastoral çalışanlarla dua edecek.

Ziyareti 29 Temmuz’da sona erecek olan Papa, Montreal’de yerli halklardan oluşan bir heyet ile bir ortaya gelecek. Birebir gün Quebec’ten ayrılacak olan Papa, beş saatlik uçuşla kuzeydeki Iqaluit’e gidecek.

Papa Francis, Kanada’nın en kuzeydeki ve en seyrek nüfuslu bölgesi Nunavut eyaletinin başşehri Iqaluit’de, Kanada’nın yatılı kilise okullarında kalan ve hala hayatta olan yerlilerle buluşacak.

Papa, programının bu basamağından sonra Kanada’dan ayrılacak.

Yerli kümelerden özür diledi

Papa Francis, Kanadalı yerli kümelerinden “Metis”, “Inuit” ve “First Nations” ile marttaki görüşmelerinin akabinde 1 Nisan’da yaptığı açıklamada, çocuklara yapılan muamele karşısında “öfke, utanç ve acı” duyduğunu belirterek, şu sözleri kullanmıştı:

“Kilisenin kimi üyelerinin içler acısı davranışları için Rab’dan af diliyor ve size tüm kalbimle acı çektiğimi söz etmek istiyorum. Ben de sizden özür dilemek konusunda Kanadalı Piskopos kardeşlerime katılıyorum.”

Yaşananlar ‘kültürel soykırım’

Konuyu soruşturan Kanada’daki Hakikat ve Uzlaşma Komitesi, 1831-1996 devrinde faaliyet gösteren kiliseye bağlı yatılı okullar hakkındaki çalışmasını 2015’te tamamlamış ve 4 bin sayfalık rapor yayınlanmıştı.

Komisyon, yaşananları “kültürel soykırım” olarak tanımlamıştı.

Söz konusu raporda, en az 4 bin 200 yerli çocuğun bu okullarda istismar ya da ihmal sonucu öldüğü belirtilmişti.

Çocuk mezarları bulundu

AA’nın haberine nazaran, Kanada’da Katolik Kilisesi’nin denetimindeki yatılı kilise okullarından kimilerinin bahçesinde, resmi kayıtlarda olmayan çok sayıda çocuk mezarı bulunmuştu.

Hakikat ve Uzlaşma Komitesi raporundan sonra yerli halktan tekraren özür dileyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 2017’de Vatikan’a yaptığı resmi ziyarette Papa’dan da özür talep etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.