Papa’nın yerine gelmesi beklenen Kardinal Ouellet’e cinsel taciz suçlaması

Papa Francis’in akabinde vazifeye gelmesi beklenen Kanadalı Kardinal Marc Ouellet’in de ortalarında bulunduğu 88 din adamı cinsel tacizle suçlanıyor.

Kanada’da eski Quebec Başpiskoposu Marc Ouellet cinsel taciz suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Papa Francis’in yerine gelmesi beklenen Kardinal Marc Ouellet, Quebec Başpiskoposluğu’na karşı açılan toplu davada 87 din adamıyla birlikte cinsel taciz suçlamasıyla yargılanıyor.

Dönemin Quebec Başpiskoposu Marc Ouellet, Ağustos 2008 ve Şubat 2010 yılları ortasında düzenlenen çok sayıda halka açık aktiflikte stajyer olarak vazife yapan bir bayanı taciz etmekle suçlanıyor.

Mahkeme evraklarında “F” olarak yer alan bayan, Ouellet’in birçok sefer istemediği halde kendisine dokunduğunu argüman etti. Bayan ayrıyeten 2016 ve 2018 yılları ortasında da din adamı Leopold Manirabarusha tarafından cinsel tacize uğradığını belirtti.

Davacılar, Quebec Başpiskoposluğu’nun en az 85 üyesinin 1940’tan bu yana birden fazla reşit olmayan 100’den fazla şahsa cinsel tacizde bulunduğunu öne sürüyor. Quebec Başpiskoposluğu’ndan ya da piskoposluk avukatlarından ise hususa ait açıklama yapılmadı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.