Rusya’yı bıraktı Ukrayna saflarına katıldı: Dünya Putin karşısı kumandanı konuşuyor

SELMAN CÖMERT

Kandalaksha kod ismiyle tanınan Rus bir kumandan, şimdilerde Ukrayna için savaşan bir istekli birliğe liderlik ediyor. Rusya’ya karşı savaşan birlik, doğu Ukrayna’da bulunan İzyum kentinin güneyindeki sınırın bir kısmını elinde tutarak Rus birliklerin doğu Donbas bölgesini ele geçirmesine karşı pürüz oluşturuyor.

Kendisini siyasi mülteci olarak niteleyen ve birebir vakitte Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in hükümetine muhalif olan Kandalaksha, Moskova’nın Kırımı’ı ilhak ettiği ve Luhansk ve Donetsk’in doğusunda ayrılıkçı kümeleri desteklemeye başladığı 2014 yılında Rusya’yı terk etmişti.

“PUTİN REJİMİNE KARŞI SAVAŞMAK İÇİN EN HARARETLİ YERİN UKRAYNA OLDUĞUNU ANLADIM”

“Putin rejimine karşı savaştığını” söyleyen kumandan, “Putin rejimine karşı savaşmak için en hararetli yerin Ukrayna olduğunu anladım” dedi. Ukrayna’ya geldikten kısa bir müddet sonra siyasi aktivizmin ötesine geçerek istekli bir askeri birliğe katılmıştı. Kandalaksha, “Ülke için savaşmaya gitmenin en dürüst şey olacağını düşünmüştüm” dedi.

Rusya, Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik kapsamlı işgal harekâtını başlattığında yine istekli olan kumandan, bir ay boyunca başşehir Kiev’in kuzeybatısında savaştı. Daha sonra Rusya Kiev’den çekilip kuvvetlerini Donbas’a kaydırınca, Kandalaksha’nın birliği de doğuya gönderildi.

Rusların, istekli birliğin bulunduğu karakoldan 15 km uzaklıkta olduğunu söyleyen kumandan, “Onları görmüyoruz lakin bizi bombalıyorlar. Bombardımanın olmadığı gün sayısı çok az” dedi.

New York Times’da yer alan habere nazaran, Rus ordusu taktik değiştirdiği için Ukrayna kuvvetleri doğu Ukrayna’da daima artan bir baskı altındaydı. Bu yüzden bölgedeki Ukrayna güçleri ateş gücünü çok daha küçük bir amaca odakladı: Ukrayna ve Rus takviyeli ayrılıkçılar ortasındaki hücumların başladığı iki ayrılıkçı bölge olan Donetsk ve Luhansk bölgelerine ilişkin kasaba ve köyleri kuşatmak.

Birkaç günde bir, bu istekli üniteden askerler ön cepheye yanlışsız ilerler ve topçu ateşinden biraz uzak kalmak için yer değiştiren başka birlikleri rahatlatır. Bu çeşit birliklerdeki askerler kendilerini “topçu yemi” olarak tanımlıyor. Lakin gönüllüler olarak birden fazla, Rus saldırganlığına karşı koyma gereksinimine ikna olduklarını söyledi.

İstekli askerlerden biri tiyatro direktörü, bir başkası de üniversitede iktisat hocası. Akademili kod ismiyle anılan öğretim vazifelisi, “Oturup hiçbir şey yapmamak çok daha zor” dedi. 40 yaşındaki tiyatro direktörü Maksim Bulgakov da orduya katılmayı asla istemediğini söyledi: “Babam, ağabeyim ve dedem topçu subayıydı ancak ben olmayı hiç istemedim. Lakin o denli bir zamandayız ki bir sorun var ve bir karar vermek durumundasın”.

Tiyatro direktörü ve iktisat öğretmeni dışında bir de bayan istekli var. Üçü de Rus insansız hava araçlarının görüş alanından uzak durmak için gün boyunca bir çiftlik binasında gizleniyor. Habere nazaran, onları ziyaret eden gazetecilerin onları görmesine müsaade vermiyorlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.