Sudan’da çatışmalar: ‘Müzakere öncesi’ görüşmeler bugün başlıyor

ABD ve Suudi Arabistan, 15 Nisan’dan bu yana çatışan Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında ‘müzakere öncesi’ görüşmelerin bugün Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde başlayacağını duyurdu.

DHA’nın aktardığına göre, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD ve Suudi Arabistan adına yapılan ortak yazılı açıklamada, Sudan Silahlı Kuvvetleri ve HDK temsilcilerinin bugün Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bir araya gelerek ‘müzakere öncesi’ görüşmeler yapacakları bilgisi paylaşıldı.

TARAFLAR, GÖRÜŞMELER İÇİN ÜLKELERİNDEN AYRILDI

Yapılan ortak açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı ve ABD, her iki tarafı da Sudan ulusunun ve halkının çıkarlarını dikkate almaya, ateşkes ve çatışmayı sona erdirmeye yönelik müzakerelere aktif olarak katılmaya çağırıyor” denildi.

Öte yandan, El-Arabiya televizyon kanalının haberine göre, Sudan’daki çatışan taraflar; ordu ve HDK temsilcileri, bugün Cidde’de doğrudan görüşme yapmak üzere ülkelerinden ayrıldı.

Ne olmuştu?

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’da, 2013’te, Darfur bölgesindeki silahlı isyancılara karşı hükümet güçlerine destek amacıyla kurulan Hızlı Destek Kuvvetleri’nin (HDK) tamamen orduya katılmasını öngören ‘askeri güvenlik reformu’ konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, 15 Nisan sabahında sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Egemenlik Konseyi üyesi Orgeneral Şemseddin el-Kebbaşi, 2 Mayıs’ta, 2 gün içinde Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde, ülkede ateşkes sağlanmasını görüşmek üzere, ordu ve HDK temsilcilerinin katılımıyla doğrudan görüşmelerin başlayabileceğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir