Tandırda cesedi bulunan 5 yaşındaki Eymen’in annesi hakkında rapor hazırlandı

İzmir’de 5 yaşındaki Eymen Sadık Durak’ın tandırda meyyit bulunmasıyla ilgili tutuklu sanıklardan anne Mine Durak için İsimli Tıp tarafından beklenen rapor geldi.

İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü grupları, eşi vefat eden Mine Durak’ın, oğluna yeterli bakmadığı ve şiddet uyguladığı ihbarı üzerine, 2019 yılının Eylül ayında inceleme başlattı. Polis, uzun mühlet konuta gelmeyen Mine Durak’ı yakınlarının yanında buldu. Küçük Eymen’e ise ulaşamadı.

ELLERİ VE AYAKLARI BAĞLIYDI

Polise çelişkili tabir veren Durak, oğlunun erkek arkadaşı tarafından dövülerek öldürüldüğünü öne sürdü. Durak’ın gösterdiği yerde arama yapan polis, ağzı tuğlayla kapatılmış tandır çukurundaki poşette, Eymen’in elleri ve ayakları bağlı cansız vücudunu buldu.

Eymen’in cesedi, otopsi ve DNA testi için İzmir İsimli Tıp Kurumu’na götürüldü. Polis takımları, Mine Durak ile sevgilisi Serkan Elçetin ve onun erkek kardeşi E.E.’yi gözaltına aldı. Süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Durak ve Elçetin, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, E.E. ise isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı.

İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen yıl 9 Temmuz’da görülen davanın karar duruşmasında sanıklardan Mine Durak’a ‘nitelikli taammüden öldürme’ ve ‘eziyet’ kabahatlerinden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu ve 7 yıl mahpus, Serkan Elçetin’e de tıpkı cürümlerden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu ve 6 yıl mahpus cezası verildi.

Sanık avukatları cezayı fazla, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Çaba Derneği (UCİM) ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatları ise cezaların az olduğu gerekçesiyle karara itiraz etti. Belge, İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. İtirazlar üzerine belgeyi inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, lokal mahkemede yapılan yargılamada; sanık Serkan Elçetin’in cep telefonunun kilitli olması nedeniyle incelenemediği için Jandarma Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı’na gönderilerek eksper incelemesi yapılması gerektiğine karar verdi.

Sanık Mine Durak’ın ise cezai ehliyeti konusunda İstanbul İsimli Tıp Kurumu 4’üncü İhtisas Kurulu’ndan rapor aldırılmasına hükmedildi ve lokal mahkemenin kararı bozuldu.

Bozma kararının akabinde 25 Mart’ta İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava tekrar görülmeye başlandı. Mahkeme lideri, sanık Mine Durak’ın cezai ehliyetinin belirlenmesi için İstanbul İsimli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu’ndan rapor alınması için müracaat yaptıklarını ve 02 Eylül 2022 tarihine randevu verildiğini belirtti. Mahkeme lideri, başka sanık Serkan Elçetin’in telefonunda minik Eymen’e ilişkin istismar imgesi olup olmadığının tespiti için istenen uzman raporunun alınması için de telefonu Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı’na gönderildiğini söyledi.

İSTİSMARA UĞRADIĞI MANZARALAR ÇIKTI

Mahkeme heyetinin Serkan Elçetin’in telefonunda minik Eymen’e ilişkin istismar manzarası olup olmadığının tespiti için istenen eksper raporu tamamlandı ve dava belgesine girdi. Raporda, Eymen’in yaşça büyük bir erkeğin istismarına uğradığı manzaraların olduğu, Eymen’in bir araçta büsbütün çıplak halde ve bedeniyle yüzünde darp izinin olduğu fotoğrafların bulunduğu belirtildi. İncelemede, Mine Durak’ın Eymen ile çekilmiş görüntüsü da bulundu. Kelam konusu görüntüde Durak’ın, minik Eymen’i istismar ettiği imajlar olduğu belirtildi.

İncelemede, Durak’ın uyuşturucu husus üretiminde kullanılan bir düzenekle çekilmiş görüntü kaydının da bulunduğu tespit edildi. Ayrıyeten telefonda, ‘Güzelbahçe Deniz’ ismiyle kayıtlı bir şahısla mesajlaşmalar da yer aldı.

Güzelbahçe Deniz isimli kişinin Elçetin’e, cinsel içerikli iletiler gönderdiği belirtildi. Elçetin’in telefon kaydında, ‘Aa Annem’ olarak kayıtlı şahıstan, ‘Sen Mine’ye bildiri at. Oğlunun tabirini alacakmış. Götürsün gitsin. Polis çok önemli konuştu. Sakın yanlış bir şey söyleme oğlum’ biçiminde bildirilerin olduğu da yeniden raporda yer aldı. Elçetin’in telefon rehberinde ‘Mineee’ ismiyle kayıtlı numaraya cinsel içerikli iletiler da attığı belirtildi. Öte yandan eksper raporunun akabinde mahkemenin, Elçetin’in telefonunda ‘Güzelbahçe Deniz’ olarak kayıtlı kişi hakkında kabahat duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

“AKIL HASTALIĞI VE ZEKA GERİLİĞİ YOK”

İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıkların yargılanmasına devam edilirken, geçen ay görülen duruşmada Mine Durak’ın akıl sıhhatinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi için dava ertelendi. Beklenen rapor mahkemeye ulaştı. İsimli Tıp 4. İhtisas Kurulu’nca Durak’a yapılan muayene sonucunda cezai sorumluluğunu ortadan kaldıracak yahut azaltacak mahiyet ve derecede rastgele bir akıl hastalığı ve zeka geriliği saptanmadığının altı çizildi.

Durak’ın, hatası işlediği sırada fiilin tüzel mana ve sonuçlarını idrak etme ve bu fiil ile ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğini ortadan kaldıracak yahut azaltacak boyutta bir akli arızanın içinde olduğuna delalet edecek rastgele bir tıbbi bulgu ve evraka de rastlanmadığı da yeniden raporda yer aldı. Bu sebeplerden dolayı Durak’ın, sanığın bulunduğu kabahatlere karşı cezai sorumluluğunun tam olduğu belirtildi.

“İŞTİRAK HALİNDE KATLETTİLER”

Raporu pahalandıran Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Uğraş Derneği (UCİM) İzmir temsilcisi avukat Yeşim Aydın Sağra, “Dernek olarak süreci en başından beri takip ediyoruz. Her celse duruşma salonundan kahrolarak ayrıldık lakin artık belgede hiç eksiklik kalmadığı için 18 Temmuz’da adalet yerini bulacağı için buruk da olsa memnunuz.

Sanık öz anne çocuğunu istismar etmiştir. Diğerlerinin istismar etmeleri için Twitter’da ilan vermişler. Her ne kadar akıl sıhhatinin yerinde olmadığını argüman ettiyse de cezai ehliyeti tamdır ve öteki sanıkla iştirak halinde Eymen bebeği katlettiler. Her iki sanık için de adaletin tecelli edeceğine inancımız tam” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.