Tatar, yerli araba GÜNSEL’i test etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin birinci yerli arabası olan GÜNSEL’le test sürüşüne çıkarak seri üretim çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, “GÜNSEL, ülkemize umut veren, yarınlara itimadımızı perçinleyen büyük bir projedir. Arabaya emek veren mühendis ve tasarımcılara şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizin neler başarabileceğini gösterdiğiniz için hepinizle gurur duyuyorum.” dedi.

OTOMOBİL HAKKINDA BRİFİNG ALDI

Yakın Doğu Üniversitesi yerleşkesinde bulunan GÜNSEL Üretim Tesisleri’ne gelen Cumhurbaşkanı Tatar’ı, Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti ve GÜNSEL İdare Şurası Lideri Prof. Dr. İrfan Suat Günsel karşıladı.

Test sürüş alanında GÜNSEL’in birinci modeli B9 ile test sürüşü gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Tatar’a, sonrasında arabayla yapılan çalışmalar, seri üretim hazırlıkları, gelecek projeksiyonları ve aracın ülke iktisadına yapacağı katkıları anlatan bir sunum gerçekleştirildi.

UMUT VEREN BİR PROJE

GÜNSEL üretim tesislerini ziyaret ederek, test sürüşü yapan ve seri üretim çalışmaları hakkında bilgi alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “GÜNSEL, ülkemize umut veren, yarınlara itimadımızı perçinleyen büyük bir projedir. Bu büyük projeye inanan, yatırım yapan ve bizlere umut olan başta Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel ve Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Lideri Prof. Dr. İrfan Suat Günsel olmak üzere Günsel Ailesi’ne ve elektrikli araba GÜNSEL’e emek veren mühendis ve tasarımcılara şükranlarımı sunuyorum.” açıklamada bulundu.

“ETKİLENMEMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’in yaptığı sunumu “etkileyici” olarak tanımlayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Gerçekleştirilen sunumu dinlerken ülkemizin geleceğine olan inancım katlanarak arttı. Ülkemiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni; teknoloji, araba ve mühendislik ihraç eden; gençlerimize nitelikli iş gücü imkanı sağlayan ve dış ticaret açığımızı kapatarak dış ticaret fazlası veren bir ülkeye dönüştürmek için verilen bu gayret ve inançtan etkilenmemek mümkün değil.” diye konuştu.

“GURUR DUYUYORUM”

Konya’da düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları’a Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti ile katıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Konya’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le yaptığı görüşmeye dair de açıklamalarda bulundu.

KKTC’nin haksız ambargolar ve politik kısıtlamalarla gayret ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye üzere Azerbaycan’ında her vakit KKTC’nin yanında olduğunu ve gelecekte de yanında olacağını aktardığını söyledi. GÜNSEL mühendislerine de seslenen Cumhurbaşkanı Tatar, “Ülkemizin neler başarabileceğini gösterdiğiniz için hepinizle gurur duyuyorum.” kelamlarını söz etti.

KAYNAK: SABAH

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.