TÜBİTAK 17 Ağustos sarsıntısından bu yana çalışmalar yapıyor

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamada, Türkiye’nin 17 Ağustos’ta, son yüzyılın en büyük sarsıntılarından birini yaşadığı anımsatıldı.

Açıklamada, kelam konusu sarsıntıda Türkiye’nin kaybının büyük olduğu belirtilerek, 17 bin 840 kişinin vefat ettiği, 43 bin 953 kişinin yaralandığı ve 285 bin konut ve 40 binden fazla iş yerinin hasara uğradığı bildirildi.

TÜBİTAK MAM tarafından sarsıntının akabinde bölgede ağır sismolojik ve jeodezik ağlar kurularak artçı sarsıntı çalışmalarının yapıldığı tabir edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Elde edilen sonuçlar ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşıldı. TÜBİTAK MAM Yer Bilimleri Araştırma Kümesi tarafından oluşturulan sismoloji ve GPS müşahede ağlarıyla sarsıntı öncesinde, sırasında ve sonrasında yakın alanlarda kıymetli müşahedeler gerçekleştirildi. Sismolojik ağla sarsıntının merkez üssüne 13 kilometre uzaklıkta öncü sarsıntılar tespit edildi. Elde edilen sonuçlar sarsıntıların evvelden kestirimine yönelik memleketler arası bilim topluluğunda ses getirdi. 17 Ağustos Sarsıntısı sonrasında İstanbul’da en çok etkilenen Avcılar Bölgesi’ndeki yıkımın nedenleri araştırıldı. Yer kaynaklı sismik büyütme özelliği ortaya konuldu ve kamu idare kademelerine gerekli raporlamalar yapıldı.”Beklenen Marmara sarsıntısına yönelik araştırma

Açıklamada, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Yalova’da ve İstanbul’un Avcılar, Büyükçekmece, Silivri ilçelerinde sismik tehlikeye yönelik çalışmaların yapıldığı, Sarsıntı Sonrası Acil Müşahede Araştırmaları (DEPAR) projesi kapsamında, TÜBİTAK MAM’ın Türkiye’deki büyük zelzelelerin çabucak sonrasında acil sarsıntı müşahede çalışmaları yaptığı vurgulandı.

Halihazırda konseyi 20 Sismoloji ve 11 GPS müşahede istasyonundan oluşan ağlarla şimdiki sarsıntı aktivitesinin izlendiği aktarılan açıklamada, şu bilgiler verildi:

17 Ağustos Sarsıntısı sonrasında da Marmara Bölgesi zelzele müşahede çalışmaları sürdürüldü. Türk-Fransız-Alman iş birlikleriyle Marmara Denizi tabanında ve kara sismolojik ağlarıyla ayrıntılı fay araştırmaları gerçekleştirildi. Mevcut ağlarla TÜBİTAK MAM şimdiki sismolojik aktiviteyi izlemeyi sürdürüyor. TÜBİTAK MAM’ın çalışmaları kapsamında, Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin Marmara Denizi içindeki seğmentleri hakkında yeni bilgiler üretildi. Deniz Tabanı Sismometreleri ve karasal sismolojik ağlar kullanılarak Marmara Denizi alanında Kuzey Anadolu Fayı üzerinde ve yakın civarında meydana gelen sarsıntıların hassas pozisyonları ve bu bölgenin 3-boyutlu tomografik sürat modelleri ortaya konuldu.”

Açıklamada, 17 Ağustos Depremi’nin öncesi, anı ve sonrasının GPS ile izlenerek yer deformasyonlarının belirlenebildiği sarsıntılardan biri olarak öne çıktığı kaydedilerek, 2002-2009 sarsıntı sonrası devirde 17 Ağustos sarsıntısına ilişkin deformasyonların bölgede aktif olarak devam ettiği ve tüm Marmara’yı etkilediği vurgulandı.

TÜBİTAK Araştırma Takviye Programları Başkanlığı tarafından “1001-Deprem Araştırmaları Özel Çağrısı”nın yürütüldüğü bildirilen açıklamada, “Bu davet aracılığıyla ülkemizde kentleşme stratejileri, yerleşim kararları, inşaat modelleri, mimari dizaynlar ve planlamalarda bilim ve teknoloji tabanlı formül ve çalışmalardan azami halde faydalanılmasının yanı sıra sarsıntının risk ve tesirlerinin anlaşılmasına yönelik disiplinler ortası yahut çok disiplinli araştırmalara uzun vadede katkı sağlanması öngörülüyor.” değerlendirilmesinde bulunuldu.

Açıklamada, TÜBİTAK’ın Sarsıntı Araştırmaları Çağrısı’nda da 81 projeyi desteklediği belirtilerek, ayrıyeten ortalarında sarsıntı mühendisliğine yönelik dijital teknolojiler, arama-kurtarma faaliyetlerinde robotik sistemler üzere bahislerin yer aldığı 7 farklı alandaki projelerde toplam 37 üniversiteden 375 araştırmacının vazife yaptığı söz edildi.

2020 ekimde meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki İzmir-Kuşadası zelzelesinin akabinde TÜBİTAK MAM uyumunda, “Kuşadası Körfezi İçindeki Fayların Depremselliğinin ve Faal Tektonik Özelliklerinin Yüksek Çözünürlüklü Deniz Tabanı Ölçümleri ile Belirlenmesi Projesi”nin başlatıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Proje de TÜBİTAK MARMARA Araştırma Gemisi ile 2021 yılı Mayıs ayında ve 2022 yılı Mayıs ayında Kuşadası Körfezi’nde milletlerarası kara suları da dahil olmak üzere iki kere deniz araştırma seferi gerçekleştirdi. Her iki seferde elde edilen araştırma çalışmalarının sonuçları ekim ayında kamuoyu ile paylaşılması planlanıyor.”

Açıklamada, TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından zelzelesi anlık ölçebilen Fiber Optik Tabanlı Akustik Sensör (FOTAS) sisteminin geliştirildiği, FOTAS sistemi ile ülkede gerçekleşen sarsıntıların kayıt altına alınmaya başlandığı söz edildi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.