‘Ulusal Mutabakat için Sudan Halkının Çağrısı’ teşebbüsü, diyalog masası kurulmasında anlaştı

Girişimin üyeleri, yürütme komitesi lideri Haşim eş-Şeyh başkanlığında, başşehir Hartum’daki Dostluk Salonu’nda toplantı gerçekleştirdi.

Girişimin yürütme komitesi üyesi Ali Mehdi, toplantının akabinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ulusal mutabakatı gerçekleştirmeye çalışan bu teşebbüsün ülkeyi, içinde olduğu bu krizden çıkaracağını, istikrarı, sürdürülebilir kalkınmayı ve tüm taraflar ortasında fikir birliği sağlayacağını söyledi.

Toplantıda diyaloğa ve diyalogda tartışılacak ülkenin geleceği ile ilgili olan evrakların hazırlanması konusunun ele alındığını lisana getiren Mehdi, “Bu teşebbüs, tüm vatan ortaklarının isteklerini gerçekleştirecek. Sudan halkı için daha hoş fırsatlar sağlayacak” tabirlerini kullandı.

Mehdi, teşebbüs komitesi üyeleri ortasında kimi farklı görüşler olsa da herkesin diyalog masası kurulması üzerinde anlaştığını kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Ordu ile sivil idare ortasında iktidar çabası ve önemli fikir ayrılıkları yaşanması sonucu asker, 25 Ekim 2021’de idareye el koyarak inanılmaz hal ilan etti, hükümeti feshetti ve o dönemki Başbakan Abdullah Hamduk dahil onlarca siyasetçiyi gözaltına aldı.

Sudan’ın başşehri Hartum ve etrafındaki kentlerde, askeri idareye karşı çıkan binlerce kişi, sokaklarda protestolar ve yürüyüş düzenledi.

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.