Yunan Bakan Mitarakis’in küstah paylaşımına MSB’den sert cevap!

Daha evvel birçok kere göçmenlere yaptığı azaplar ve geri itmelerle gündeme gelen Yunan tarafı haddi aşarak skandal bir olaya daha imza attı.

YUNAN BAKAN HUDUDU AŞTI: PAYLAŞIMINA BAKAN SOYLU’YU ETİKELEDİ

Göçmenlere yönelik kurtarma operasyonu ile ilgili kelamda bilgi veren Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis’in attığı tweet’te İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketlemesi dikkat çekti. Mitarakis, Türkiye’ye insan hayatını korumak ve kaçakçılık şebekelerini ortadan kaldırmak için daha uygun bir iş çıkarması üzere küstah bir davette da bulundu.

Yunan Bakan Mitarakis’in skandal paylaşımı sonrası MSB, Türk Kıyı Güvenlik Komutanlığı’nda Vazifeli Astsubay Kıdemli Üstçavuş Hasan Baş’ın karşılığını yayımladı.    

İşte o açıklama;

Türk Kıyı Güvenlik Komutanlığı olarak biz, sistemsiz göçmenleri engellemek üzere tüm geçiş güzergâhlarını daima olarak denetliyoruz.  Bilhassa, Yunan Kıyı Güvenlik ögeleri tarafından Türk Karasularına geri itilerek, çaresizliğe ve vefata terk edilen sistemsiz göçmenlerin hayatlarını kaybetmemesi için, denizden, karadan ve havadan 7 gün 24 saat misyon yapıyoruz.

Yaşanan geri itme olaylarının neredeyse tamamında, Türk Kıyı Güvenliği tarafından kurtarılan sistemsiz göçmenlerin anlattıkları, Yunanistan’ın göçmenlerin hayatını hiçe sayarak onları Türk Karasularına nasıl geri ittiğini de tüm açıklığıyla tekraren dünya kamuoyunun gözleri önüne sermeye devam ediyor.

Düzensiz göçmenlerin anlattıkları, tüm dünyanın insanlık ismine tekrar ve yine düşünmesine ve hatta insanlık ismine utanmasına neden oluyor. Bayan, çocuk demeden darp edilen, kelepçelenen, kıymetli eşyaları alınan, botlarının motorları alınan, akaryakıt hortumları kesilen ve hatta direkt elleri kelepçelenerek denize atılan çok sayıda göçmen, mevtin kıyısından Komutanlığımızın düzenlediği başarılı arama kurtarma operasyonları ile hayata döndürülüyor.

Türk Kıyı Güvenlik Komutanlığı, geri itme olaylarının başladığı 2020 yılından itibaren, Yunan Kıyı Güvenlik ögelerinin gerçekleştirdiği 1.295 geri itme olayında 33.964 düzensiz göçmeni kurtarmıştır.

Son yıllarda, sistemsiz göçmenler Yunan Kıyı Güvenlik güçlerinin uyguladığı baskı siyaseti ve geri itme stratejisi ile karşı karşıya kalmaları nedeniyle, denizden geçiş rotalarını İtalya’ya çevirmiştir. Bu rota, halihazırda tehlikeli olan göç seyahatini daha da tehlikeli hale getirmektedir. Daha büyük deniz vasıtaları, kapasitelerinin çok üzerinde sistemsiz göçmenlerle doldurularak büyük facialara neden olmaktadır. İtalya rotası da dahil olmak üzere bu tehlikeli seyahatlerde hayatını kaybeden her bir göçmenin sorumlusu Yunanistan’dır.

Türkiye ve Avrupa Birliği ortasındaki sistemsiz geçişlerin sürdürülebilir formda azaltılabilmesi emeliyle, 18 Mart 2016 tarihinde varılan mutabakatın kendisine yüklediği tüm sorumlulukları yerine getiren Ülkemizin, uğraşına aktiflikle devam edebilmesi için, birebir mutabakatın sorumluluklarını Yunanistan tarafından da yerine getirilmesi ve sistemsiz göçmenleri insan haklarına ve memleketler arası hukuka muhalif olarak geri itmeye son vermesi kaidedir.

Ölümlerle ve azaplarla yapılan geri itme olaylarının son bulması, daha fazla sistemsiz göçmenin hayatını kaybetmemesi ve seyirci kalınan bu zulmün bitmesi için insan haklarını hiçe sayan Avrupa Birliği ve Yunan makamlarını, milletlerarası hukuka ve insan haklarına uygun davranmaya çağırıyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.