Yunanların büyük kısmı Türkiye’yle yaşanan tansiyondan rahatsız

Türkiye ile Yunanistan ortasında son devirde gelen karşılıklı açıklamalar tansiyonu tırmandırırken, Yunanistan’da düzenlenen bir anket halkın büyük kısmının Türkiye’yle yaşanan tansiyondan neredeyse ekonomik kriz kadar telaşlı olduğunu gösterdi.

Yunanistan’da düzenlenen yeni bir ankette, halkın iktisadın yanı sıra Türkiye’yle giderek berbata giden ilgilerden duyduğu rahatsızlığı ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hafta içinde Yunanistan’ın adaları silahlandırmasına ait olarak “Yunanistan’ı, tıpkı bir asır evvel olduğu üzere pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, telaffuzlardan ve hareketlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz” demişti.

Erdoğan’a cevap veren Yunan hükümet sözcüsü Giannis Oikonomou “Uluslararası hukuk ve milletlerarası mutabakatların yerine tarihte duyulmamış savlar yahut temelsiz mitler geçemez” diye konuşmuştu. Yunan Dışişleri Bakanlığı da, 16 farklı haritayla Ankara’ya karşılık vermişti.

Yunanistan ana muhalefet başkanı Aleksis Çipras ise, Twitter’da Türkçe bir paylaşım yaparak “Yunanistan egemenliğini her türlü tehdide karşı koruyacaktır. O halde kışkırtmalara son verelim ve memleketler arası hukuk temelinde diyaloğa geri dönelim. Hepimizin karşı karşıya olduğu ekonomik krize yanıt çok milliyetçilik değildir” sözlerini kullanmıştı.

MİÇOTAKİS’E DAYANAK SÜRÜYOR

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini’nin aktardığı habere nazaran, Skai kanalı için düzenlenen yeni bir ankette halkın ekonomik gelişmeler ve Türkiye’yle münasebetler konusundaki tasalarının giderek arttığı görüldü. İştirakçilerin yüzde 83’ü iktisat konusunda “endişeli ya da çok endişeli” olduklarını belirtti.

Türkiye-Yunanistan bağlantılarında son devirde artan tansiyondan telaş duyanların oranı da yüzde 66’yı buldu.

Son haftalarda Türkiye’ye yönelik sert açıklamalarda bulunan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i desteklediğini söyleyenlerin oranı da yüzde 39 oldu. Miçotakis’i, yüzde 26 ile Türkiye’yle bağlantılarda barış daveti yapan eski Başbakan ve ana muhalefetteki SYRIZA partisi başkanı Aleksis Çipras takip etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.