Beslenme ve Diyetetik

Programın Amacı: Beslenme ve Diyetetik Programı, beslenme, diyetetik, toplu beslenme sistemleri ve toplum beslenmesi alanlarında temel dinamiklere ilişkin ileri düzeyde bilgi ve becerilerin yanında sağlıkla ilgili araştırma ve teknoloji kullanım yetkinliğine sahip, gelişime açık diyetisyenler yetiştirmeyi amaçlar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince anatomi, fizyoloji, kimya, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir.

Gereken Nitelikler: Beslenme bilimi biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından ilgili bir alandır. Bu nedenle, beslenme ve diyetetik alanında çalışacak kişilerin doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Ayrıca sabırlı, başkaları ile işbirliği yapabilen, düşüncelerini başkalarına aktarıp onları etkileyebilen kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler: Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara “”Diyetisyen”” unvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyen; besini ve beslenmeyi en iyi şekilde bilen, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştıran, var olan besin kaynaklarını ekonomik, sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan bir meslek grubu olup aynı zamanda bu konularda bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, hastalıklarda ve diğer özel durumlarda tıbbi ve cerrahi tedavilere uygun beslenme programı planlayan, eğitim veren, uygulatan ve izleyen yetkili tek meslek alanıdır.

Çalışma Alanları: Bölüm mezunları, Kamu / Özel Yataklı ve Yataksız Tedavi Kurumları, Okullar, Kreşler, Ana-Çocuk Sağlığı Merkezleri, Besin Pazarlama Hizmetleri, Zayıflama Merkezleri, Huzurevleri, Enteral-Parenteral Beslenme Destek Grupları, Onkoloji Üniteleri, Renal Bakım Üniteleri, Transplantasyon Üniteleri, Diyabet Üniteleri, Rehabilitasyon Üniteleri, Yemek Fabrikaları, Spor Kulüpleri Oteller, Deniz Ulaşım Hizmetleri, Hava Ulaşım Hizmetlerinde çalışma imkanına sahip olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx