Google çalışanı Çin’in yapay zeka sırlarını çaldığı için tutuklandı!

Federal Kaliforniya mahkemesinde açıklanan iddianamede savcılar, 2019 yılında Google’da çalışmaya başlayan 38 yaşındaki Çin vatandaşı Linwei Ding’i, Google tarafından verilen dizüstü bilgisayarından ticari sırları kişisel bulut depolama hesaplarına yüklemekle suçladı. İddianameye göre Ding’in çaldığı belgeler Google’ın yapay zeka altyapısının “yapı taşlarını” içeriyordu.Ding bunları Mayıs 2022’den Mayıs 2023’e kadar bir yıllık süre boyunca kişisel hesaplarına yükledi.

Ding, Newark, California’da tutuklandı ve dört kez ticari sır hırsızlığıyla suçlandı. Suçlu bulunması halinde, her bir suç için 10 yıla kadar hapis ve 250.000 dolara kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Google çalışanı Çin’in yapay zeka sırlarını çaldığı için tutuklandı!

Bu gelişme, yapay zekanın patlaması nedeniyle ABD ile Çin arasında gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl Biden yönetimi, ülkenin ordusunu güçlendirmek için yapay zeka kullanmasını engellemek amacıyla NVIDIA gibi Amerikan şirketleri tarafından tasarlanan gelişmiş yapay zeka çiplerinin Çin’e ihracatını yasaklamıştı. FBI direktörü Christopher Wray, yaptığı açıklamada, “Bugünkü suçlamalar, Çin Halk Cumhuriyeti merkezli şirketlerin bağlı kuruluşlarının Amerikan yeniliklerini çalmak için ne kadar istekli olduklarının son örneğidir” dedi. “Amerikan şirketlerinden yenilikçi teknoloji ve ticari sırların çalınması iş kaybına neden olabilir ve ekonomik ve ulusal güvenlik açısından yıkıcı sonuçlara yol açabilir.”

Bu, ABD’nin bir Çin vatandaşını Amerikan şirketlerinin ticari sırlarını çalmaktan tutukladığı ilk sefer değil. Son birkaç yılda, San Francisco’daki ABD avukatlığı, üç eski Apple çalışanını, şirketin yakın zamanda iptal ettiği bir proje olan Apple Car ile ilgili ticari sırları çalmak ve bunları Çin’deki şirketlere aktarmakla suçladı. Geçen ay bu mühendislerden biri altı ay hapis cezasına çarptırıldı ve yaklaşık 150.000 dolar para cezası ödemesi istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx