Hilafet Gölgesinde İç İktidar Kavgası! Aile, Parti ve Cumhur İttifakı Gerilim İçinde

Birgün yazarı Yaşar Aydın “Hilafet gölgesinde iç iktidar kavgası” başlıklı yazısında “Rejim Erdoğan’ın üzerine kuruldu. Dolayısıyla Erdoğan ya da onun izin verdiği biriyle devam edebilir. Aile, parti ve Cumhur İttifakı gerilim içinde” saptamasında bulundu.

Erdoğan sonrasının planlanmadığını yazısında anlatan Aydın, Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin büyük bir ikna operasyonuna bağlı olduğunu, diğer alternatifin ise aileden birinin Erdoğan’ın görevini yine onun onayıyla üstlenmesi olduğunu yazdı.

Öne çıkan üç isme yazısında yer veren Aydın şu saptamalarda bulundu:

Burada üç isim var. Bilal Erdoğan, Berat Albayrak ve son dönem yıldızı parlayan Selçuk Bayraktar. Bu üç isim de 1 Ocak günü Galata Köprüsü üzerinde fotoğraf verdi.

Öyle bir fotoğraf ki ertesi gün yandaş medyaya baktığınızda neredeyse buluşmanın Gazze için değil de bu üç ismi göstermek için yapıldığını düşünürsünüz. Mitingde yan yana gelmeyen isimleri gazeteler bile bir arada vermekte zorlandı.

Sabah gazetesinin birinci sayfasına Selçuk Bayraktar dâhil olmadı. Gazete yönetimi her nedense o ismi iç sayfada göstermeyi tercih etti. Özetle 1 Ocak’ta gördük ki iç iktidar kavgası Erdoğan’ın evine kadar girdi.

Oğul, kızlar, damatlar hepsi bunun içerisinde. Çok yakında belediyeden medyaya kadar bunun izlerini daha net görmeye başlayacağız.

Rejim için bir diğer olasılık da parti-kabine içinden bir ekibi rejimin devamı için yetkilendirmek. Bunun için de öne çıkan isimler herkesin tahmin ettiği gibi Hakan Fidan ve İbrahim Kalın. Bu iki ismin uluslararası ve örgüt içinde kabul görme ihtimali olsa da asıl sorun halkın desteğini almakta görünüyor. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde bu durum tersine döner mi ya da Erdoğan bu duruma ne kadar izin verir?”
Aydın, yazısını şu sözlerle bitirdi:

“Erdoğan, oğul, damatlar ve bürokratların hep birlikte gördükleri saltanat ve hilafet rüyası, onların en büyük kâbusu olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir