İsrail, Gazze’nin güneyindeki Refah’a saldırdı

İsrail, Gazze’nin Mısır sınırındaki Refah kentine saldırdı. AA’nın Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberinden aktardığına göre, Refah’taki hastane yetkilileri, İsrail’in saldırılarında 100’den fazla kişinin öldürüldüğünü, yaralanan yüzlerce kişinin hastanelere ulaştığını belirtti. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı ise, İsrail’in gece boyu sürdürdüğü saldırılarda en az 50 Filistinlinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

İSRAİL ORDUSU: REFAH’TA TUTULAN 2 REHİNE KURTARILDI

İsrail, saldırıların ardından kente düzenlenen baskın sonucu 2 İsrailli rehinenin kurtarıldığını açıkladı. Şin Bet istihabarat servisi ve Refah’taki Özel Polis Birimi’nin ortak operasyonuyla, 60 yaşındaki Fernando Simon Marman ve 70 yaşındaki Louis Hare’in serbest kaldığı bildirildi.

Ordu sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal paylaşım platformundan yaptığı yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin dün gece, Hamas tarafından kaçırılan ve Refah’ta tutulan Hurr ve Marman için gerçekleştirdikleri kurtarma operasyonunu başarıyla tamamladıklarını ifade etti.

‘YETERLİ İLAÇ VE SERUM YOK’

Filistin Kızılayı da İsrail saldırılarının Refah şehir merkezinde yoğunlaştığını ve saldırılarda sivillerin evlerinin de hedef alındığını duyurdu. Kuveyt Hastanesi Müdürü Suhayb el-Hıms ise hastanenin çok tehlikeli durumdaki yaralılarla dolu olduğunu, yeterli ilaç ve serum bulunmadığını ifade etti.

Yerel kaynaklar, savaş uçaklarının, yoğun topçu atışı ve savaş gemilerinin denizden yoğun ateşiyle eş zamanlı olarak yaklaşık 40 hava saldırısı düzenlediğini, özellikle yerinden edilmiş kişilerin barındığı çok sayıda evi ve camiyi hedef aldığını kaydetti.

HAMAS’TAN KINAMA

İsrail’in saldırılarını ‘soykırım’ olarak niteleyen Hamas’tan açıklama geldi. Refah’a yönelik saldırıların kınandığı açıklamada, “İşgal ordusunun Refah kentine saldırısı, halkımıza karşı yürüttüğü soykırım savaşının ve zorla yerinden etme girişimlerinin devamı” denildi.

Ne olmuştu?

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, 1 Şubat’ta Gazze Şeridi’nin Han Yunus bölgesindeki İsrail birliklerini ziyaretinde yaptığı açıklamada, kara saldırılarını, Mısır sınırındaki Refah kentine taşıyacaklarını söylemişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 4 Şubat’taki açıklamasında, Refah kentine kara saldırısı başlatacaklarının işaretini vermişti.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın 6 Şubat’ta siyasi kaynaklara dayandırdığı haberde, Refah kentinde operasyonlara başlamadan önce kentin tahliye edileceği belirtilmişti.

İsrail Başbakanlık Ofisinden 9 Şubat’ta yapılan açıklamada, Netanyahu’nun, ordu ve güvenlik teşkilatına, Gazze Şeridi’nin güneyine saldırı düzenlenmesi ve buraya sığınmış 1,5 milyon Filistinlinin yerinden edilmesi için gerekli planın hazırlanması talimatını verdiği kaydedilmişti.

Gazze Şeridi’nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kenti, İsrail saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen binlerce kişinin kente sığınmasıyla birlikte 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze’nin yaklaşık yarı nüfusuna ev sahipliği yapıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir