Reuters’a konuşan yetkili: Moskova saldırganları kısa süreliğine Türkiye’ye geldi

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Crocus City Hall adlı konser salonunda hayatını kaybedenlerin sayısı 139’a yükselirken, Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili, saldırganların ‘kısa süreliğine Türkiye’ye giriş yaptığını’ bildirdi.

22 Mart’ta düzenlenen ve IŞİD’in üstlendiği saldırının ardından, tutuklananlar arasında yer alan Şemseddin Ferridun adlı Tacikistan vatandaşının yakalandığı anlardan bir video paylaşılmıştı. Videoda, failin ‘4 Mart’ta Türkiye’den Rusya’ya gittiğini söylediği’ aktarılmıştı. Dün ise RIA Novosti, Ferridun’un 23 Şubat’ta İstanbul’dan paylaştığı fotoğrafları yayınladı. Fotoğrafların neredeyse tamamında, konumun Aksaray semti olduğu belirtildi.

‘RADİKALLEŞME SÜRECİ TÜRKİYE’DE YAŞANMADI’

Reuters’a açıklamalarda bulunan Türk güvenlik yetkilisi, Tacikistanlı saldırganların Rusya’daki ikamet sürelerini uzatmak için kısa süreliğine Türkiye’ye giriş yaptıklarını söyledi. İsmi açıklanmayan yetkili, saldırganların ‘radikalleşme sürecinin Türkiye’de gerçekleşmediğini’ dile getirdi ve saldırganlardan ikisinin Türkiye’den Moskova’ya 2 Mart tarihinde aynı uçakla seyahat ettiğini aktardı:

“Bu iki şahsın Rusya’da radikalleştiği, Türkiye’de geçirdikleri sürenin kısalığı göz önüne alındığında ‘radikalleşme’ için yeterince uzun olmadığı değerlendirilmektedir. Ayrıca, haklarında arama kaydı bulunmamasından dolayı pasaportlarını kullanarak Türkiye ve Rusya arasında seyahat edebilmişlerdir.”

3 KİŞİ DAHA TUTUKLANDI

Öte yandan, konser salonuna düzenlenen saldırıyla ilgili 3 kişi daha tutuklandı. Basmanniy Bölge Mahkemesi’nde, 22 Mart akşamı düzenlenen saldırıyla ilgili olarak gözaltına alınan 11 şüpheliden 3’ü daha hakim karşısına çıkarıldı. “Organize bir grubun üyesi olarak ölümle sonuçlanan terör saldırısı gerçekleştirme” ile suçlanan şüphelilerin duruşmaları ayrı ayrı gerçekleştirildi.

Mahkeme, şüpheli Aminçon ve Dilovar İslomov kardeşler ile babaları İsroil İslomov’un 22 Mayıs’a kadar cezaevinde tutuklu kalmasına karar verdi. Tacikistan kökenli şüphelilerden, Aminçon ve İsroil İslomov’un Rus vatandaşlığı bulunduğu ifade edildi. Dün aynı mahkeme, doğrudan saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerden Tacikistan vatandaşları Dalercon Mirzoyev, Saidakram Murodali Raçabalizoda, Fariduni Şamsidin ve Muhammadsobir Fayzov’un 22 Mayıs’a kadar cezaevinde tutuklu kalmasına karar vermişti.

Böylece Moskova’da konser salonundaki saldırıya ilişkin yakalanan 11 şüpheliden 7’si tutuklanmış oldu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx