Süper Lig’de artık yabancı hakem VAR

Türkiye’de uzun yıllardır Süper Lig maçlarında “yabancı hakemlerin” görev alması yönünde süregelen tartışmalar en nihayetinde bugün somut bir noktaya taşındı.
Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA ve Avrupa’nın 5 ülke federasyonu ile görüşmeleri sonucunda Süper Lig’in 32.haftasından lig sonuna kadar haftanın kritik maçlarında yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) görevlendirileceğini açıkladı.
Bu açıklama, Türkiye’de “yabancı hakem” uygulaması konusunda da bir ilki teşkil edecek.
Peki, dünyada yabancı hakem uygulaması hangi ülkelerde yer alıyor.
Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Portekiz, Fransa, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Ukrayna, Bulgaristan, Hırvatistan, Arnavutluk, Mısır yabancı hakemlerin maç yönettiği ülkelern başlıcaları.
Bu listeye TFF’nin açıklaması ile Türkiye’de eklendi.
İLK YABANCI HAKEM
Dünyada yabancı hakem denince akla ilk gelen ülke Yunanistan.
Komşuda bir futbol maçında ilk kez bir yabancı hakem, 1930’da oynanan Panathinaikos-Olympiakos derbisinde düdük çaldı.
Bu kişi, bir Dünya Kupası’nda görev yapan ilk üç İtalyan hakemden birisi olan Rinaldo Barlassina’ydı. 50’li yılların ortalarında moda haline gelen yabancı hakemlerin seyahat, konaklama ve yeme/içme gibi masrafları kulüpler tarafından ödenir, ülkeye çoğunlukla derbiler için yabancı hakemler getirilirdi.
GÜNEY KIBRIS’TA GÜVEN YOK
Güney Kıbrıs’ta da yabancı hakem uygulaması çok yaygın. Kulüpler yerli hakemlere güvenmediğinden dolayı yirmi yılı aşkın süredir burada İtalyan, Danimarkalı, Sırp ve Hırvat hakemler maç yönetiyor.
SUUDİ ARABİSTAN’DA TÜRK HAKEM
Asya’nın futboldaki çekim merkezleri Suudi Arabistan ve Çin yabancı hakemlere liglerinde sıklıkla yer veren ülkeler arasında. Bir çok Avrupa ülkesinden önde gelen isimlere buradaki maçlarda görev veriliyor. Cüneyt Çakır da Arabistan’da maç yöneten hakemler arasında yer alanlardan.
UKRAYNA’NIN DÜDÜĞÜ YABANCILARDA
Ukrayna’da 2000’li yılların başları, yabancı hakemliğin altın çağıydı. Dinamo Kiev-Shakhtar Donetsk 2004-05 kupa finalini Norveçli Terje Hauge, Metalurg-Dinamo Kiev 2005-06 kupa finalini Portekizli hakem Lucilio Batista yönetti. Metalist Kharkiv-Metalurg maçı, ünlü Slovak hakem Lubos Michel’in kariyerini noktaladığı karşılaşmaydı. Alman Herbert Fandel, Avusturyalı Konrad Plautz, İtalyan Paolo Tagliavento, Danimarkalı Claus Larsen, İsveçli Peter Fröjdfeldt, ülkede maç yöneten bazı başka yabancı hakemlerdi.
PORTEKİZ YABANCI HAKEM CENNETİ
Portekiz, yerli hakemlere güvensizlikten ziyade lisanslı hakem sayısı yeterli olmadığı için yabancı hakeme yöneliyor. Fransa ile aralarındaki protokol gereği bu ülkeden hakem ithal ediyor. Bastien Dechepy, Thomas Leonard, Jeremie Pignard Portekiz’de düdük çalan hakemlerden bazıları. Bu isimlerin az faul düdüğü çalarak maçları daha akıcı hale getirmede, yerli hakemlere esin kaynağı oldukları ifade ediliyor.
HAKEM İHRAÇ EDEN ÜLKE: İTALYA
Brezilya nasıl ki dünyanın futbolcu fabrikasıysa, hakemlik müessesesi için de bu yakıştırmayı İtalya’ya yapmak yanlış olmaz. Yeşil sahalardaki zamanlarında başarılarıyla nam salan Pierluigi Collina ve Roberto Rosetti dünya hakemliğine yön veren isimler arasında yer alıyor. İtalyan hakemler uluslararası organizasyonlarda olduğu kadar, yabancı hakemleri tercih eden ülke liglerinin de ilk tercihi.
patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx