Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, NTV’de soruları yanıtlıyor: Taşıdığımız yolcu sayısı iki katına çıkacak

Gayrettepe – İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın son halkası olan Gayrettepe – Kağıthane Metro Hattı’nın açılışı yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, açılış öncesi NTV’nin konuğu oluyor ve canlı yayıında Burak Özcan’ın sorularını yanıtlıyor.

Bakan Uraloğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“İstanbul Havalimanı ciddi bir potansiyeli olan, Avrupa’da birinciliği olan havalimanımız. Buraya insanların çok hızlı bir şekilde ulaşmasını istiyoruz. Hasdal, Kemerburgaz, Göktürk gibi yerleşim yerlerinin de Gayrettepe ve Kağıthane bölgesiyle ulaşımını sağlayacak olan bir metro hattı.

Toplam uzunluğu 37,5 kilometre. 34 kilometrelik kesimini geçen yıl açmıştık. Bu kesim biraz daha zorlu, bazen özellikle yerleşimlerin olduğu, bazen tarihi eserlerin olduğu yerlerde, zeminin zor olduğu kesimler hasebiyle geri kalmış oldu. Şimdi biz 3,5 kilometrelik kesimi hizmete alacağız. Taşıdığımız yolcu sayısını günlük olarak iki kata çıkarmış olacağız.

Artık bize yer üstü yetmiyor. Yolları, binaları, yaşam alanlarını yaptık. Artık bizim yerin altına inmemiz lazım. Dolayısıyla yerin altına indiğimiz her proje, doğru proje… Türkiye’de saatte 120 km/s işletme yapılabilen ilk ve tek metro halen… Onun içinde kıymetli.”

“MURAT BEY’LE PROJELERİ KONUŞUYORUZ”

Murat Kurum’la görüşüyoruz. Murat Bey’in bahsettiği kara ulaşım tünelleri var. Metrobüs hatlarıyla ilgili yeni entegrasyonlar düşünüyor. Bunları konuşuyoruz.

İstanbul’un metro ağının toplamda 1000 kilometre olması gerektiğinden bahsediyor Murat Bey… Şu anda yaklaşık 339 – 340 kilometre civarındayız. Bizim bakanlık olarak 55 kilometre devam eden projemiz var. Bunu da kattığınızda 394 kilometreye ulaşıyoruz.

Biz 1000’i konuşuyoruz. Yapılanın iki katı daha İstanbul’a metro yapmalıyız ki, İstanbul’daki ulaşımı artık birincil gündemden düşürelim istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx